Osobnost Plus – Dan Přibáň (2018)
„Nemůžu v žádném případě říct, že někde na světě jsou lidi lepší, protože jsou všude stejní šmejdi. A úplně stejně to funguje obráceně – všude na světě jsou lidi většinou hodní,“ popisuje své zkušenosti cestovatel Dan Přibáň, který v březnu vyrazí s Trabantem napříč kontinenty na další cestu. Moderuje Barbora Tachecí.
Natočeno 2018. Premiéra 21. 1. 2018 (ČRo Plus, 11:10 h.). K poslechu zde.
Lit.: Voříšek, Petr: Ano, všude jsou lidé hodní. In Facebook, 21. 1. 2018 (komentář). – Cit.: Ano, všude jsou lidé hodní. Tohle je sluníčkářský pohled na svět – tihle lidé nikdy nepochopí, že kromě jednotlivců jsou tu i vyšší sociální celky a že dav, kmen, náboženská entita či národnostní skupina se dokáže chovat zcela jinak než ti dobrosrdeční jednotlivci. Sluníčkáři nevidí pro stromy les. Zavírají před nepěknými stránkami společností oči. Reálně svět vypadá a funguje jinak než z okénka Trabantu. Slušní lidé byli i komunistické partaji, okonce i v NSDAP, nikdy nikomu neublížili. Vraždili jen tím, že měli tu legitimaci doma v šuplíku. Podobně na tom je dnes islám – přicházejí ubožáci, kteří si s sebou přinášejí svoji kmenovou kulturu, totalitní náboženskou indoktrinaci a představu, že naše společnost je zvrácená, zkažená a potřebuje nahradit. Islám je v princpiálním rozporu s Listinou práv a svobod – jako všechny předchozí totality.
Lit.: Tachecí, Barbora – Chvátalová, Kateřina: Nebezpečí k dobrodružství patří, můj tým je naštěstí dost sebevražedný, říká Dan Přibáň. In web ČRo Plus, 21. 1. 2018 (článek+ nahrávka k poslechu). – Cit.: „Nejsem schopný říct, jestli cestujeme, protože točíme film, nebo točíme film, abychom cestovali,“ říká Dan Přibáň o svých dobrodružných dokumentovaných výpravách trabantem.
„Co zásadního jsem si za těch deset let uvědomil a pochopil, že ty věci realizovat jdou. To připuštění si toho, že to je možné, je hodně důležité. Spoustu věcí člověk nedělá jen proto, že neví, že je může dělat a že vypnutí toho bloku – nebo je to pojistka, to vypnutí ve své hlavě je hrozně důležité a je to to nejdůležitější, co má,“ říká cestovatel, dokumentarista, režisér a novinář Dan Přibáň, host Osobnosti Plus.
Náčelník cestovatelských projektů, které nesou hromadný název Transtrabant, chtěl překonat cestováním trabantem v náročných terénech a na dlouhých cestách předsudky, že by to nebylo možné a stále pokračuje v nových projektech.
Novinář, režisér a cestovatel Dan Přibáň se narodil 7. ledna 1976 v Praze. Od roku 2002 do roku 2008 působil jako redaktor portálu iDNES.cz a časopisu ABC. V letech 2008 až 2009 byl šéfredaktorem populárně-vědeckého časopisu VTM Science. V současné době působí jako nezávislý novinář a věnuje se zejména výpravám po exotických zemích. Je náčelníkem cestovatelských projektů, které nesou hromadný název Transtrabant.
Byrokracii nepůjdeme vstříc
„Hlavní motivací jet trabantem přes celou Afriku byl pocit a názor lidí okolo, že to nejde.“
Dan Přibáň
„Vjezd do Bangkoku dnes vyjde na tisíc dolarů na auto, na týden. A kdybychom byli týden v Thajsku a týden v Myanmary, vyšlo by to na deset tisíc dolarů. A nám je hrozně hloupé vydat peníze od lidí za thajské byrokraty. Takže jsme se nakonec rozhodli, že nebudeme mrhat těmi penězi, které nám dají naši fanoušci a nebo sponzoři, a vystartujeme z jižní Indie, pojedeme Indií na sever do Nepálu, potom bychom rádi projeli Kašmír, do Pákistánu, do Činy, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, tam je nádherná Pamír highway, odtud už do Uzbekistánu a tam je město Samarkand. A to byl nejvýchodnější bod té naší úplně první výpravy.
Pokud se nám podaří přijet do Samarkandu z východu, tak po deseti letech experimentů v tom městě objedeme Trabantem svět, byť na etapy,“ rozvádí úvahy nad novým projektem a své cestovatelské poznatky Přibáň, který v trabantu se svým týmem projíždí napříč kontinenty.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku