Pro a proti – Vlaky zdarma pro seniory a studenty (2018)

Vláda oprášila návrhy levicových stran, aby senioři a studenti mohli cestovat vlaky zdarma. Je to populismus, který přetíží vlaky, jak tvrdí opozice, nebo to přinese renesanci osobní železniční dopravy? Připravil a moderuje Tomáš Pavlíček.

Hovoří bývalý ministr dopravy Zdeněk Žák a předseda dopravní sekce Hospodářské komory Emanuel Šíp.

Natočeno 2018. Premiéra 23. 1. 2018 (ČRo Plus, 9:34 h.).

Lit.: Pavlíček, Tomáš – Čihák, Ondřej: S naší byrokracií by to byla spíš katastrofa, říká expert o vlacích zdarma pro důchodce a studenty. In web ČRo Plus, 23. 1. 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Menšinová vláda ANO sice podala demisi, ale některé myšlenky ji zřejmě přežijí, třeba zařídit studentům a seniorům cestování vlaky zdarma. Opozice návrh považuje za čirý populismus, který povede ke zhoršení služeb na železnici. „Vůbec nevidím důvod, když nám jezdí prázdné vlaky a vozí v nich státní i soukromí dopravci vzduch, abychom to nevyužili,“ uvedl v pořadu Pro a proti bývalý ministr dopravy Zdeněk Žák.

Podle Žáka je mobilita významným faktorem nejen společenským, ale i národohospodářským. „Nechceme, aby nám důchodci seděli doma a studenti, aby nikam nejezdili, a doma pili a fetovali.“

„Můžeme vše efektivně regulovat jednoduchými technickými nástroji, můžeme motivovat už dnešní cestující, aby jezdili, když vlaky nejsou plné a nejezdili ve špičce,“ dodává.

„Stačí, aby jeden člověk, který bude mít dobrý úmysl, problém poctivě uchopil, inspiroval se v zahraničí a nemusí to mít vůbec žádné náklady. Dokonce tvrdím, že z toho může být přímý profit. “
Zdeněk Žák

Podle Žáka jde především o to, jak se stát dohodne s dopravci. „Pokud bude nešikovný a nedokáže to vyjednat se svým ani soukromým dopravcem, náhrady se vyšplhají do gigantických výšek.“

„Dnes disponujeme takovou technikou i tarifní politikou, že systém můžeme nastavit jakkoli. Když budu šikovný, dá se na tom i vydělat, ale dokážu si představit i ekonomickou katastrofu,“ uznává bývalý ministr dopravy.

Dodává, že nic nebrání tomu, aby se podobná opatření rozšířila i na autobusy. „Hlavně se nestrašme dopředu. Řešme problémy, které máme před sebou, inspirujme se zahraničím, neopakujme chyby, ale hlavně k tomu přistupujme pozitivně.“

Předseda dopravní sekce Hospodářské komory Emanuel Šíp pozitivní sociální efekt takového opatření nepopírá. „Nicméně je s tímto nápadem spojena řada úskalí a není to tak jednoduché, jak to vypadá.“

„Prvním velkým problémem je, že opatření bude platit pro všechny důchodce a studenty z Evropské unie, ale zaplatí to český daňový poplatník. Další potíží je, že opatření neudává, kolik kilometrů projedete.“

„Na Slovensku kompenzace dopravcům stojí 300 milionů korun. Bude kolem toho obrovská byrokracie, budou se vydávat nejrůznější průkazy a jízdenky. Když vidím, jak funguje naše veřejná správa, spíš myslím, že to bude katastrofa. “
Emanuel Šíp

Předseda je přesvědčen, že takové opatření vytvoří velké pnutí, protože spousta vlaků je dnes také přetížená. „A ti, kteří si zvykli na komfort, možná už v tom vlaku nebudou. Takže ano, může to být i ziskové, protože se bude kupovat více známek, protože více lidí nasedne zpět do aut.“

„Navíc ne každý bydlí u vlaku, takže kdyby opatření mělo být kvalitní, musí se týkat i autobusové a městské dopravy,“ připomíná Šíp.

Ten se prý s Žákem shodne na jedné věci. „Nebude to tak, že si kdykoliv a kamkoliv zadarmo vyjedete vlakem. Bude to něco jako výprodej, takže kde jsou vlaky neobsazené, tam místa vyplníme studenty, důchodci a podobně.“

„Bude to chtít nové soupravy, spoustu opatření, aby vlaky nebyly přeplněné a tak dále. Spousta lidí nakonec zjistí, že to není tak jednoduché jezdit vlakem zadarmo,“ varuje Šíp.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)