Człowiek z katalogu 13b (Člověk ze svazku 13b, 2017?)

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet. Reportáž.

Natočeno 2017 (?). Premiéra 24. 1. 2018 (Polskie Radio Lublin, 20:00 h). Repríza 7. 11. 2018 (Radio Lublin, 21:00 h).

Lit.: anonym: 24.01.2018 Reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet „Człowiek z katalogu 13b”. In web Radio Lublin, leden 2018 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Po tym, jak dostałem 6 kul od bandyty – lekarze cudem uratowali mi życie. Myślałem wtedy, że najgorsze już minęło. Niestety myliłem się.

Tak zaczyna swoją opowieść Wojciech Raczuk, któremu ustawa z 16 grudnia 2016 obniżyła rentę powypadkową do wysokości 800 złotych miesięcznie. Powód to katalog 13b wprowadzony w artykule 13b tej regulacji – potocznie zwanej dezubekizacyjną. Na jego podstawie Instytut Pamięci Narodowej stwierdził, że Pan Wojciech służył na rzecz totalitarnego państwa. Jak jednak można to robić na niewymienionym w katalogu stanowisku z przestrzeloną wątrobą i uszkodzonym kręgosłupem? Ustawa objęła 55 tysięcy osób, z czego 24 tysiące odwołały się do sądu, przedstawiając dowody na to, że nie miały żadnego związku z czynnościami operacyjnymi Służb Bezpieczeństwa, a ich obecność w katalogu 13b jest krzywdząca. (…)

Lit.: anonym: 07.11.2018 Reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet „Człowiek z katalogu 13b”. In web Radio Lublin, 7. 11. 2018 (článek). – Cit.: Z panem Wojciechem spotkaliśmy się pod bankomatem gdy wybierał rentę – nieco ponad 800 zł miesięcznie. Tyle zostało mu po wejściu w życie ustawy potocznie zwanej dezubekizacyjną. Tak zaczyna się opowieść o człowieku który o mały włos nie stracił życia ścigając niebezpiecznego bandytę, a teraz – z mocy ustawy – znalazł się wśród „oprawców”. Choć nie miał związku z działaniami operacyjnymi służb PRL, katalog 13b, który definiuje kto pracował na rzecz totalitarnego państwa, jest dla niego bezlitosny. Podobnie jak dla wielu jego kolegów.

Kim jest człowiek z katalogu 13b? Warto posłuchać o losach, które udowadniają, że czarno-biały podział świata na tych jednoznacznie złych i tych zawsze dobrych nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Tuż po godzinie 21.00 zaprasza Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)