Jak to vidí – Václav Malý (2018)

Host: Václav Malý. Témata: Polsko a kontroverzní zákon o holocaustu. Rohingyové a jejich boj s barmskou vládou. Proč by kněží měli být těmi, kteří spojí společnost. Kampaň #MeToo. Význam dne zasvěceného života. Moderuje Zita Senková.

Natočeno 2018. Premiéra 2. 2. 2018 (ČRo 2 Praha, 8:30 h.).

Lit.: Senková, Zita: Václav Malý: Lidé konečně překonali pasivitu v zájmu o věci veřejné. Už je ale čas vyhlásit mír. In web ČRo 2 Praha, 2. 2. 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Václav Malý zároveň nesouhlasí s názory, podle kterých by snad teď mělo v Česku jít o nějaké ohrožení, nebo dokonce zánik, demokracie.

V rozdělené společnosti je podle biskupa hlavně na nás, jestli spolu zas dokážeme normálně komunikovat a žít. Jak na to?

„Je součástí mé biskupské služby dávat lidi dohromady,“ hlásí se k nelehkému úkolu Václav Malý. „Lidé by si měli předávat pravdivé a ověřené informace, ale taky by měli umět jeden druhému naslouchat.“

„Nejde přece žít z ideologických klišé. Je dobré si s tím druhým sednout a mluvit. Nejhorší je, pokud o názorech druhých pouze slyšíte a přitom nemáte odvahu s druhým mluvit z očí do očí.“ To ale podle Malého neznamená, že s ním musíte souhlasit, přikyvovat nebo tleskat. 

Je čas vyhlásit mír

„Chtěl bych vyzvat obě strany, aby na sebe neútočily. Je jen dobře, pokud máme pluralitní společnost a jednotlivci mají nejrůznější a třeba i odlišné názory. Ale přece nežijeme pouze vedle sebe, ale spolu.“ Světící biskup přitom nechce jakkoli hodnotit prezidentské kandidáty nebo samotný předvolební boj.

Důležitější prý je, že se tady i přes třetinu nevoličů vzepjala vlna lidí, kteří se zajímají o věci veřejné. „Překonala se pasivita a mrtvo, které tady bylo tak dlouho. Je to moc dobře a taky toho musíme využít. Konečně se ozvali i ti jindy pasivní. Přitom nešlo o záležitost některých regionů nebo velkých měst. Byla to iniciativa lidí z celé vlasti, která se opravdu týká nás všech.“

Ohrožení demokracie? Neblázněte…

Biskup odmítá názory, že je u nás demokracie v ohrožení. „S tím zásadně nesouhlasím. Pořád můžeme své názory a postoje vyjadřovat veřejně. Chci ale lidi vyzvat k většímu zájmu o věci veřejné. Je třeba vytvářet tlak na rozhodnutí mocných.“

Záleží prý na každém z nás, což ale nějak pořád nemáme pod kůží. „Lidé jakoby stále spoléhali na to, že přijde nějaký osvícený veřejný činitel, který vyřeší vše za ně. Nevyřeší. Musíme to udělat my sami, občané.“

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)