Reflexe: Film! – Co stojí za to vidět na Febiofestu? (2018)

Šárka Gmiterková, Pavel Sladký, Dan Krátký, Ondřej Pavlík a Martin Šrajer vybírají tipy na nejzásadnější tituly z programu 25. ročníku festivalu. Doporučují „Finální ukrutnost“ Takešiho Kitana, dokument „Ex Libris. Knihovny New Yorku“, festivalové hity ze sekce Panorama i mladé objevy v sekci Nová Evropa. V recenzi se podrobněji věnujeme oceňovaném letní romanci Dej mi své jméno, který bude po premiéře na festivalu v běžné kinodistribuci.

Natočeno 2018. Premiéra 14. 3. 2018 (ČRo 3 Vltava, 13:00 h). Repríza 14. 3. 2018 (ČRo 3 Vltava, 23.00 hodin).

Lit.: Gmiterková, Šárka – Sladký, Pavel: Neposlušnost. Ukrutnost. Okouzlení. Filmové tipy z programu Febiofestu. In web ČRo 3 Vltava, 14. březen 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Na co se těšíme? Pět filmových publicistů dává osobní doporučení z toho, co najdeme v programu 25. Febiofestu.

Febiofest se letos koná již po pětadvacáté a prochází organizačními změnami. (Mimo jiné zavedl akreditace a spouští industry program.) Přináší jak program sestavený z filmů, které loni proběhly různými světovými festivaly, tak z tematických a regionálních sekcí i výběru z tvorby významných režisérů a hostů přehlídky. Pětice filmových publicistů spojená s pořadem Reflexe dává svoje tipy.

Šárka Gmiterková

Neposlušnost (r. Sebastian Lelio, sekce Queer Now)

„Anglický mluvený debut čerstvého oscarového laureáta Sebastiana Lelia není jen lesbickým filmem, ale dílem primárně tematizujícím osobní svobodu.“

Okouzlení (r. Todd Haynes, sekce Central Park)

„Těším se – Haynesovy filmy dlouhodobě sleduji; jsou pohnuté, dojemné, ale nikdy ne sentimentální a zachovávají si určitou distanci.“

Zlá krev (r. Leos Carax, sekce Profil Leos Carax)

„Postmoderní romance a pocta kinematografii, ale hlavně pocta tváři Juliette Binoche. Leos Carax navíc na Febiofest přijede osobně.“

Dan Krátký

Třetí vražda (r. Hirokazu Kore’eda, sekce Asijský pohled)

„Měl by to být film, v němž se spojí tři Kore’edova témata – rodina, paměť a minulost – ale zasazené do naprosto odlišných pozic.“

Finální ukrutnost (r. Takeshi Kitano, sekce Asijský pohled)

„Je to trochu nešikovně nazváno jako akční film, protože Kitano akční žánr rozkládá – tento proces, který ve Finální ukrutnosti vrcholí.“

Ex Libris. Knihovny New Yorku (r. Frederick Wiseman, sekce Docs)

„Je to film pro diváky, kteří mají rádi dlouhé, pomalé a meditativní filmy, ale zas ne tak dlouhé jako Out 1 Jacquese Rivetta.“

Ondřej Pavlík

Těsnota (r. Kantemir Balagov, sekce Nová Evropa)

„Film vypráví starý známý příběh o Romeovi a Julii, ale v kontextu různých etnických skupin – proto a kvůli údajně reálným záběrům antisemitského násilí jej už od Cannes provází pověst kontroverzního díla.“

Foxtrot (r. Samuel Maoz, sekce Panorama)

„Protiválečný film o smrti vojáka izraelského vojáka provází od jeho úspěchu na festivalu v Benátkách pověst politicky kontroverzního a formálně nápaditého díla.“

Střídavá péče (r. Xavier Legrand, sekce Nová Evropa)

„Vítěz ceny za režii v Benátkách bude realistickým sociálním dramatem ve frankofonní tradici, které opět působí vyhroceně a nutí diváky silně reagovat.“

Martin Šrajer

Out 1 (r. Jacques Rivette, sekce Masters)

„Skoro třináctihodinový film se strukturou Balzacových románů, pojednávající o deziluzi francouzských intelektuálů po roce 1968, je lahůdkou pro ryzí cinefily.“

Jane (r. Brett Morgen, sekce Docs)

„Portrét vědkyně specializované na výzkum primátů dynamickou formu zpracovává řadu audiovizuálních materiálů z výzkumů Goodallové v Africe, navíc v doprovodu hudby složené Philipem Glassem.“

Lístek mám i například na Neposlušnost nebo Třetí vraždu…

Pavel Sladký

3/4 (r. Ilian Metev, sekce Nová Evropa)

Kromě řady jiných titulů ze soutěže evropských nadějí stojí za pozornost film Iliana Meteva, který mě uhranul svým dokumentem Poslední záchranka v Sofii. Jeho ¾ se objevilo už i v našem filmovém best  of 2017.

24 záběrů (r. Abbas Kiarostami, sekce Masters)

S Kiarostamího filmy jsem strávil tolik nádherných hodin, že jeho poslední dílo je pro mě takřka povinností.

Po válce (r. Annarita Zambrano, sekce Panorama)

Vybírám také titul, který po canneské premiéře s sekci Un Certain Regard poněkud neprávem zapadl. Pojednává o tom, jak minulost dostihuje někdejší členy Rudých brigád, kteří v boji proti italskému establishmentu v 80. letech sahali k terorismu.

Poslechněte si celý pořad Reflexe. Kromě tipů na filmy v něm pětice filmových publicistů také celkově hodnotí program Febiofestu, který v posledních dvou letech prošel proměnou, a věnuje se některým vybraným sekcím.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)