Vizitka – Robert Hanus (2018)

Připravila Blanka Stárková. Rozhovory s těmi, kterým umění proměňuje život. Robert Hanus, biolog

Natočeno 2018. Premiéra 21. 3. 2018 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h). Repríza 21. 3. 2018 (ČRo 3 Vltava, 19.00 hodin).

Lit.: Stárková, Blanka: Robert Hanus: Často víme jak, ale málokdy proč. In web ČRo 3 Vltava, 21. březen 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Biologie má konečný cíl, a tím je „proč“. O mnoha věcech se dozvíme „jak“, ale ve velmi málo případech zjistíme „proč“. Právě tohle „proč“ nás vede k otázkám evoluce či k otázce hybatele, toho, proč takhle vypadá naše planeta, naše životy, vesmír. Podrobně dokážeme popsat tisíce hvězd, ale k tomu „proč“ se dostáváme velice pomalu, říká zoolog Robert Hanus.

Robert Hanus, absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a pracovník Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, se zabývá výzkumem vůbec nejstaršího společenského hmyzu na naší planetě – termitů. Jejich historie sahá 170 až 140 milionů let zpátky.

Už z doby před 130 miliony let dokážeme najít fosilie, které jsou důkazem organizované dělby práce: na světě byla královna a byl dělník. Je to nejstarší důkaz toho, jak dnes definujeme společenský hmyz: někdo pracuje a někdo se rozmnožuje.

Dramatik a básník Maurice Maeterlinck, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1911, považoval termity za první pokus stvořitelské síly o organizovanou společnost, než přivedla na svět člověka.

I Ferda Mravenec byl holka.

V nejkomplexnějších termitích společenstvích žijí pospolu i 4 až 5 milionů jedinců. Stejně jako lidé mají chromozomový způsob určení pohlaví: existují tedy termití vojáci i vojačky, dělníci i dělnice. Je to jeden z rozdílů, kterým se termiti liší od mravenců, svých nepřátel. U těch žijí v mraveništi jen samičky. „I Ferda Mravenec byl holka,“ vyvrací Robert Hanus zažitou představu o genderovém určení oblíbené literární postavy.

Český vědec a jeho kolegové významně přispívají k poznání vysoce organizovaného společenství, které se s námi dělí o týž svět a jehož společenské uspořádání je obdivuhodnou, ale také poněkud děsivou verzí lidské společnosti.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)