Pro a proti – Babišovo vyjednávání o vládě s ČSSD (2018)
ČSSD oznámila konec jednání s ANO o vstupu do vlády. Kdy bude mít Česko konečně vládu s důvěrou Sněmovny? Hosty Karolíny Koubové byli politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie a šéfredaktor deníku Referendum Jakub Patočka.
Natočeno 2018. Premiéra 6. 4. 2018 (ČRo Plus, 9:34 h). K poslechu zde.
Lit.: Koubová, Kateřina – Čihák, Ondřej: Řeči o programu jsou jen kouřová clona. Babiš prostě nechce ztratit vnitro, věří Jakub Patočka. In web ČRo Plus, 6. 4. 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Celé jednání vycházelo z iluzorních představ o tom, co je zač Andrej Babiš a o co mu v politice jde, vysvětluje šéfredaktor deníku Referendum.
Překvapivě skončilo závěrečné kolo jednání mezi ČSSD a hnutím ANO o možné vládní spolupráci. Předevčírem se obě strany dohodly na programových kompromisech a zdálo se, že by snad mohla být „ruka v rukávě“. Nakonec ČSSD ústy předsedy strany Jana Hamáčka a 1. místopředsedy Jiřího Zimoly oznámila, že předsednictvu navrhne odchod do opozice. Jaký bude další vývoj vládní krize v Česku?
„Podmínky a okolnosti jednání byly od začátku pro sociální demokracii nevýhodné. Kdyby rozhodnutí strany bylo jiné, tak by ČSSD ztratila svou tvář,“ uvedl v pořadu Pro a proti politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie, blízké ČSSD.
Kdyby hnutí ANO skutečně stálo o vládu se sociální demokracií, tak by mohlo vždy přijít s nějakým řešením, myslí si. „Třeba že navrhne jiného premiéra, nebo že sociálním demokratům poskytne ministerstvo vnitra.“
„Toto všechno možné teoreticky je, ale nejsem si jistý, jestli Andreji Babišovi tak moc záleželo na vládě se sociální demokracií, aby kvůli tomu ztratil kontrolu nad klíčovým mocenským rezortem.“
„Kdyby komunisté a sociální demokraté trvali přinejmenším na některých programových i personálních bodech, tak by celá situace mohla být úplně jiná. Ukazuje se, že schopnost vyjednávat ze strany ČSSD a KSČM byla slabá, možná i neprofesionální. “
Lukáš Jelínek
Pro sociální demokracii by teď bylo mnohem výhodnější ladit svou formu v opozici. „ČSSD velmi oslabila minulým koaličním vládnutím, zapomněla na budování vlastní stranické struktury, komunikaci se členy i voliči a marketing. Ale sociální demokraté se také báli, že když budou jenom jednou z opozičních stran, tak se v této pozici ztratí.“
Jelínek přiznal, že se spletl v jedné věci. „Myslel jsem, že Babiš bude ochotný dát ČSSD jakýkoliv rezort za to, aby mohl zůstat premiérem a mohl určovat program vlády. Ale to se nestalo.“
„Kdyby tady existoval jednotný tlak sociálních demokratů a komunistů, že si nepřejí trestně stíhaného premiéra, nebo by žádali zásadní programové ústupky, jako třeba vyšší progresivitu daní, tak by tyto dvě strany dokázaly prosadit svou,“ vysvětlil politolog.
Šéfredaktor deníku Referendum Jakub Patočka je přesvědčen, že sociální demokracie do jednání s ANO vůbec vstupovat neměla. „Sama okolnost, že se tato jednání vůbec konala, na sociální demokracii příznivé světlo nevrhá.“
„Celé jednání vycházelo z iluzorních představ o tom, co je zač Andrej Babiš a o co mu v politice jde. Babiš udělá jakýkoliv programový ústupek. Pro něj není problém něco jeden den slíbit sociální demokracii, druhý den pravý opak TOP 09. Podobných veletočů už provedl spoustu.“
„Andreji Babišovi o jednotlivé dílčí programové body vůbec nejde. Jeho základním zájmem v politice je hájit svůj podnikatelský zájem. K tomu potřebuje kontrolovat ministerstva, která jsou pro Agrofert klíčová, a z tohoto důvodu by udělal ten či onen ústupek. “
Jakub Patočka
Ale ministerstvo vnitra prý Babiš ČSSD dát nemohl. „Je pro něj zásadní mít nad ním kontrolu. Řeči o programu byla jen kouřová clona, která měla maskovat to, co je pravou podstatou Babišova politického působení.“
„Ve skutečnosti sociální demokracie jen koupila Babišovi nějaký další čas, a jenom tím v očích svých protivníků, kterých je ve společnosti drtivá většina, ztvrdila představu o straně, která je schopná pro funkce obětovat cokoliv.“
Situace, kdy polovinu mandátů ve Sněmovně kontroluje Andrej Babiš spolu s SPD Tomia Okamury, by měla vést k verdiktu Ústavního soudu. „Ten by měl jasně říct, že jde o mimoústavní stav,“ věří šéfredaktor.
„Jsem přesvědčen, že demokratický blok ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Starostů má nepoměrně větší přímý mandát od voličů i řádově větší sílu ve Sněmovně než ČSSD. Mohou požadovat nejen to, aby Babiš ve vládě nebyl, ale i aby tyto čtyři strany měly ve vládě většinu. To je uspořádání, které je legitimní, a mělo by se k němu dospět i pod tlakem veřejnosti,“ shrnul Jakub Patočka.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku