Vizitka – Vladimír Merta (2018)

Rozhovory s těmi, kterým umění proměňuje život. Vladimír Merta, písničkář. Moderuje Bohdan Bláhovec.

Natočeno 2018. Premiéra 17. 4. 2018 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h). Repríza 17. 4. 2018 (ČRo 3 Vltava, 19:00 h).

Lit.: Bláhovec, Bohdan:  Vladimír Merta: Nálepka protestního zpěváka je v mém případě spíše optický klam. In web ČRo 3 Vltava, 22. srpen 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, autor románu z tenisového prostředí i náruživý dramatik, píšící do šuplíku. A shodou okolností je i jedním z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů. Repríza z 17. dubna 2018.

Na konci letošního dubna byl Akademií populární hudby přijat do Síně slávy v rámci cen Anděl. Poté, co cenu převzal a zazpíval svou píseň Vzdálené výstřely, která upomíná k masakru na Náměstí nebeského míru, vyslal kritický vzkaz směrem k současným čelním politikům. Po jeho slovech: „Pane Babiši, pane Putine, pane Zemane – vy jste padlí Andělé“, sklidil v zaplněném sále nadšené „standing ovation“.

Většina mých písní je spíše o hledání vlastního smyslu písničkáře, nežli o protestu. Termín „protestsinger“ jsem si přeformuloval na „prosinger. Někdo, kdo spíše hledá nahlas, přemítá, než kategoricky nesouhlasí.

V loňském roce vydalo nakladatelství Galén Mertova interaktivní skripta „Slyšet neviděné/Vidět neslyšené, která čtenáře vybízejí k aktivnímu přemýšlení nad filmovou hudbou.

„Pro mne byla filmová hudba svého času tvůrčí i existenční záchranou. Dostal jsem možnost dělat hudbu k animovaným filmům a záhy se ukázalo, že dělám hudbu jinak. Často kostrbatě, ale funkčně s určitou silnou melodií, do které jde jednoduše stříhat. Díky tomu jsem si záhy nepochopitelně vysloužil pověst profesionála, který nikdy nezklame“, říká s úsměvem Merta.

Ve společné hodině věnované Vizitce jsme tak mluvili o jeho současné i uplynulé tvorbě hudební, filmové i literární, o folklóru i smyslu existence písničkáře.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)