Kontexty – Současný Izrael očima svých umělců 1/5 (2018)

Připravila Lenka Neumanová. Pět zastavení nad souvislostmi izraelské kulturní scény. Připraveno ve spolupráci s Revue Prostor.

Natočeno 2018. Premiéra 14. – 18. 5. 2018 (ČRo 3 Vltava, 17:30 h). Repríza 1. dílu  15. 5. 2018 (ČRo 3 Vltava, 1.30 hodin).

Obsah: 1.  Izrael – putování zemí. – 2. Izraelská literatura. – 3. Izraelské galerie jako prostor pro dialog – 4. Izraelský protestsong – 5. Izraelská současná kinematografie.

Lit.: anonym: SERIÁL. Současný Izrael očima svých umělců. In web ČRo 3 Vltava, 15. květen 2018 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.:

14. května 1948, den před ukončením Britského mandátu Palestina, byla vyhlášena nezávislost Státu Izrael. Sedmdesát let jeho existence je doprovázeno dramatickými politickými událostmi, ale je také prostředím, ve kterém dochází k mimořádnému kulturnímu výkonu. Pětice Kontextů, pět zastavení nad souvislostmi izraelské kulturní scény a různými žánry v umění Izraele.

Izrael – putování zemí

V úvodu cyklu proputujeme společně s cestovatelkou Lenkou Neumanovou zemi Izrael po místech duchovně významných, ale i těch, kde se soužití židovského a arabského obyvatelstva projevuje neočekávaným způsobem.

Izraelská literatura

Izraelská literatura je u nás poměrně známá. V Kontextech se na ni podíváme trochu jiným úhlem pohledu.

Magdalena Křížová, hebraistka a překladatelka řady významných literátů, na příkladu izraelsko-arabského spisovatele Sajjida Kašuy pohlédne na situaci izraelských Arabů, neboli Palestinců s izraelským občanstvím. Tito občané Státu Izrael se táží, ke komu mají směřovat svou loajalitu a jestli může být Izrael, „židovský stát“, také jejich státem. Nežijí ve dvojím exilu, nechtění a odmítaní jedněmi i druhými?

Izraelské galerie jako prostor pro dialog

Umělkyně Tamara Moyzes vám prostřednictvím projektu iránské umělkyně vyvětlí problematiku spolupráce mezi umělci ze znepřátelených zemí a rovněž se dozvíte, jak se místní nezávislé galerie dostávají do konfliktu s oficiální státní doktrínou kvůli svým projektům propojujícím Palestince a Izraelce.

Izraelský protestsong

Pierre Friedmann se věnuje oboru, který u nás známe asi nejméně: izraelské alternativní hudbě a formám protestsongu. Poněkud překvapivě se protestsongy staly významnější součástí izraelské populární hudby až v posledních deseti či dvaceti letech a nemalou zásluhu na tom má rozkvět žánrů, jako je rap a hiphop, jež mají kořeny v protestně laděných textech. O hudebních formách odporu se dozvíme mnoho překvapivých faktů.

Izraelská současná kinematografie

Izraelská kinematografie je dalším, u nás poměrně známým způsobem uměleckého vyjádření života, myšlení i traumat Izraele. Na závěr Kontextů vám politoložka a fotografka Pavlína Šulcová detailně představí film Foxtrot, který získal Cenu poroty na festivalu v Benátkách 2017. Také ovšem vzbudil velkou nelibost izraelské vlády pro své antimilitaristické postoje.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)