Sedmdesát let Izraele (2018)

… Připravila Veronika Kindlová.

Natočeno 2018. Premiéra 11. 5. 2018 (ČRo Plus, 20:05 h) v cyklu Archiv Plus.

Lit.: Kindlová, Veronika – Luptáková, Věra: 70 let Izraele, ale taky 40 let československé nenávisti. Na přání Stalina. In web ČRo Plus, 11. květen 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Stát Izrael slaví 70 let. Dnes je Česko považováno za velkého přítele židovského státu. Vždy to tak ale nebylo, protože bezmála 40 let mělo socialistické Československo k Izraeli asi stejně „sympatií“, jak ke kapitalistickým Spojeným státům.

Jeden rozdíl tady ale je: s USA jsme nikdy nepřerušili diplomatické styky. Období nepřátelských vztahů k Izraeli jsme našli i v našem rozhlasovém archivu.

Zbraně pro Izrael aneb Jak si vyrobit nepřítele

Pistole, pušky, kulomety, minomety, protitanková děla, letadla, obrněná technika… Navzdory mezinárodnímu embargu zásobovalo Československo (v letech 1948−1951) Izrael vojenskou technikou.

Obchod, díky kterému mladý židovský stát uhájil sovu existenci proti koalici arabských států, byl výsledkem tradičních masarykovských prosionistických sympatií a pragmatických úvah. Tajná operace se odehrávala s vědomím Stalina, který doufal, že židovský stát rozšíří počet sovětských satelitů.

Skončily dodávky zbraní a komunistický blok si vedle USA a imperialismu postavil další nepřátele – Izrael a sionismus. Zřejmě i proto tady proběhl velký soudní proces s Rudolfem Slánským.

Během vyšetřování byl odhalen nový kanál, kterým pronikaly špionáž a zrada do komunistické strany. Sionismus. Klement Gottwald

Slova Gottwalda pronesená hned po procesu, ve kterém nechal popravit své přátele, resp. hlavně Židy. Sionismus byl najednou „zločin“, kterého se všichni měli dopustit.

První akt kontrarevoluce

Bylo to jak ze židovského vtipu. Československo nejdřív pomohlo Izraeli vzniknout a pak se dalších 40 let podílelo na jeho zkáze. Naše zbraně pak putovaly k arabským nepřátelům Izraele. A když pak začala Šestidenní válka, mohli posluchači Československého rozhlasu od moskevského zpravodaje slyšet:

Mluvčí sovětského ministerstva zahraničí (…) sdělil, že válečný konflikt vznikl z viny Izraele a označil ho za nevyprovokovanou agresi vůči Egyptu. Takový byl i  oficiální československý názor k Šestidenní válce

Protest intelektuálů

Mnozí Čechoslováci to ale viděli jinak a Izraeli měl u nich velké sympatie. Na sjezdu spisovatelů dokonce Pavel Kohout přirovnal Izrael k Československu 1938. Spisovatel Ladislav Mňačko na protest proti postoji vlády dokonce do Izraele emigroval.

Zůstane historickou skutečností, že prvním oficiálním aktem kontrarevoluce v Československu byla ostrá kritika naší zahraniční politiky vedená z pozic legální spisovatelské organizace. Komentář Čs. rozhlasu z roku 1970

Militantní, reakční, buržoazní…

Po Šestidenní válce přerušila naše vláda s Izraelem diplomatické styky a Izraelcům zakázali vstup na naše území. V dobách normalizace se sionismus stal oblíbeným námětem i pořadů redakce marxismu-leninismu (hlavně po Jomkipurské válce 6.–26. 10. 1973). Československý rozhlas třeba vysílal:

Sionismus je militantní reakční ideologií. Je to záležitost namířená proti revolučnímu hnutí, proti pokroku… nebo
Sionismus je politika židovského buržoazního nacionalismu vyjadřující zájmy židovské velkoburžoazie, srostlé s monopolistickými kruhy Spojených států…

Čs. rozhlas v 70. letech

Po olympiádě v Mnichově a masakru izraelských sportovců, které postříleli palestinští teroristé, rozhlas naznačil, že skutečným viníkem tohoto činu byl sionismus. Rozhlasový komentátor si v souvislosti s mnichovskými událostmi přál:

Aby zvítězily takové vztahy a poměry, ve kterých by nemohly vzniknout ani myšlenky na činy, jako ten který způsobil krvavé úterý XX. olympijských her. Čs. rozhlas (po 26. sprnu 1972)

Více z toho, co rozhlas v normalizačních dobách o Izraeli vysílal, si poslechněte v dalším díle pořadu Archiv Plus.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)