Výlety s Vltavou – Putování Šumavou s Kohoutím křížem 1/5 (2018)
Po stopách zapomenutých německých autorů. Připravila Hana Soukupová.
Hovoří autorka, Jindřich Špinar a Ivo Kareš.
Natočeno 2018. Premiéra 6. – 10. 8. 2018 (ČRo 3 Vltava, 8:40 h). Repríza 18. – 22. 7. 2022 (ČRo 3 Vltava, 8:40 h.).
Obsah: 1. Nicov. Pod kohoutím křížem o stejnojmenném webu, věnovaném německé šumavské literatuře. – 2. Chvalšiny. Hans Watzlik, autor, který chtěl v Čechách dýchat německý vzduch. – 3. Boletice. Thomas Geist a svědectví o obcích, které zmizely z map. – 4. Studenec. Posvátnou krajinou s W. Ladenbauerem a Johannem Nepomukem Q. Sailerem. – 5. Bučina. Johann Peter a kniha jako pomník česko-německého smíření.
Lit.: Soukupová, Hana: Putování Šumavou s Kohoutím křížem. In web ČRo 3 Vltava, 7. srpen 2018 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Pro autory stejnojmenné internetové čítanky je sám kohoutí kříž symbolem staré Šumavy, zaniklého světa, který se snaží hledat pomocí zapomenutých textů i obrazových dokumentů.
Vrátit na Šumavu literární díla německy píšících autorů byl nápad překladatele a básníka Jana Mareše z Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Nezaměřil se jen na umělecky cenné texty, ale hledal i drobná svědectví o tom, jak kdysi lidé na Šumavě žili, překládal vzpomínky a dokumenty osobní povahy včetně deníků a korespondence. O elektronickou podobu čítanky pečuje Ivo Kareš, který nás spolu se svým kolegou Jindřichem Špinarem pořadem provází.
Výlety s Vltavou připomínají i možnost otevřít díky chytrému telefonu Kohoutí kříž na místech, která na svých toulkách Šumavou navštívíte, přečíst si v českém překladu nebo německém originálu text vztahující se ke konkrétnímu místu a podívat se, jak kdysi vypadalo. Od nicovského kohoutího kříže, kde se seznámíme s celým projektem, vyrazíme na vyhlídku nad Chvalšiny. Tady nelze nezmínit dílo spisovatele Hanse Watzlika, který v nedalekém Ondřejově působil jako učitel a zasadil sem částečně i děj své krásné povídky Cesta domů. Zároveň zazní otázka, jak se stavět k dílu autorů, kteří se stejně jako on přiklonili ve 30. letech minulého století k nacismu. Kohoutí kříž tuto skutečnost nezamlčuje, ale zároveň tyto „sporné“ autory ze šumavské literatury nevyloučil. Podobně je tomu i u textů vysídlenců, kde se stesk po ztraceném domově leckdy pojí s pocitem trpkosti vůči Čechům.
U kostela svatého Mikuláše v Boleticích doprovodí natáčení střelba z nedalekého vojenského újezdu, která dokreslí pochmurnou atmosféru zaniklé vesnice a připomene smutný osud některých okolních kostelů.
Kousek od Rožmberka nad Vltavou, stranou od rušné vodácké Vltavy, najdeme už jen zbytky křížové cesty a kaple ve Studenci. Na kdysi známém poutním místě otevřeme téma křesťanské víry a duchovních, jejichž literární tvorbu Kohoutí kříž připomíná.
Své putování uzavřeme na šumavské Bučině, kde mezi pastvinami a dnes už sotva patrnými zbytky rozvalených domů nalezneme památník spisovatele Johanna Petera, autora u nás téměř neznámého. Památník ve tvaru otevřené knihy stojí na místě Peterova rodného domu, někdejší rychty, a umístili ho sem společně Češi a Němci. V místech, kde bývala železná opona, je to projev vůle ke vzájemnému smíření. Podobné poselství nese i celá internetová encyklopedie německy psané literatury ze Šumavy Kohoutí kříž.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku