Interview Plus – Radko Hokovský (2018)

Předseda správní rady think-tanku Evropské hodnoty, politolog Radko Hokovský, je hostem Interview Plus. Muslimky žijící v některých evropských zemích nemají dovoleno si na veřejnosti zahalovat tvář, jako poslední se k zákazu přidalo Dánsko. Dávalo by smysl prosadit podobný zákaz také v České republice? Je zahalování tváře burkou či nikábem projevem náboženského fundamentalismu? Mohou být osoby se zakrytou tváří bezpečnostní hrozbou? Moderuje Michael Rozsypal.

Natočeno 2018. Premiéra 6. 8. 2018 (ČRo Plus, 11:34 h).

Lit.: Erhart, Michael – Rozsypal, Michael: Zákaz zahalování je prevence před extremismem. Poučme se z chyb západní Evropy, vyzývá Hokovský. In web ČRo Plus, 6. srpen 2018  (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Muslimky žijící v některých evropských zemích nemají dovoleno si na veřejnosti zahalovat tvář, naposledy se k zákazu přidalo Dánsko. Dávalo by smysl prosadit podobný zákaz také v České republice?

„Byla by to rozumná prevence před islámským extremismem i proti segregaci a krok k zajištění soudržnosti společnosti,“ soudí politolog Radko Hokovský, který je předsedou správní rady think tanku Evropské hodnoty.

Zahalování je podle něj trend, který je třeba zastavit hned v počátku. Zákaz prý není v rozporu s principem ochrany osobní svobody, naopak vede k omezení šíření ideologie, která chce svobodu omezit.

Poukazuje na to, že nošení burek a nikábů není tradiční islámský zvyk, ale fenomén, který se šíří pod vlivem salafismu a wahábismu ze Saúdské Arábie. „Zahalování je nástroj pro segregaci muslimek od zbytku společnosti. Cílem salafistů je návrat ke kořenům islámu a oddělení se od nemuslimů i lidí, kteří islám nepraktikují doslova a správě,“ míní Hokovský.

Pokud si člověk zahaluje tvář, znemožňuje tím identifikaci i komunikaci s okolím. To je důvod, který i podle Evropského soudu pro lidská práva tento zákaz ospravedlňuje. Je to překážka soudržnosti společnosti. Radko Hokovský

Obrana demokracie

Hokovský připouští, tématu zahalování se mohou chopit i extremisté a rozdmýchávat tak protimuslimské nálady. „Měli bychom vkročit do debat z pozic liberální demokracie a zabránit, aby si toto téma uzurpovali pouze populisté a radikálové,“ podotýká.

„Když jsme se ptali expertů na islamismus ze západní Evropy na to, co by radili svým vládám před 30 lety se znalostí dnešní situace, tak jednou z mnoha věcí byl i zákaz radikálních projevů. Máme výhodu, že se můžeme poučit z chyb, kterých se nepochybně dopustily západoevropské státy,“ zdůrazňuje Hokovský.

Za nejdůležitější v otázce prevence islámského extremismu považuje to, aby stát vymezil jasné mantinely. „Zahalování obličeje je projevem fundamentalismu a samo o sobě neohrožuje demokratický stát, ale soudržnost společnosti,“ tvrdí Radko Hokovský.

Stát by podle něj měl mít systém prevence islámského extremismu, ten prý ale v Česku chybí. Inspiraci Hokovský nachází v Rakousku, například v kontrole financování islamistických organizací nebo v určení výkladů islámu, které jsou v rozporu s demokratickým právním státem.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)