Hergot! – Martin C. Putna (2018)

Poslechněte si Hergot! s Martinem C. Putnou o duchovních dějinách Střední Evropy, ve kterém dojde na Babičku, alternativní historii i zpěv barokních písní.

Natočeno 2018. Premiéra 29. 7. 2018 (ČRo Rádio Wave).

Lit.: Škrob, Jan – Rahimi, Fatima – Wagner, Petr: Hergot! s Martinem C. Putnou: Základní hodnotou křesťanského osvícení je tolerance. In web ČRo Radio Wave, 29. červenec 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Na knihy o amerických a ruských kulturních dějinách navazuje filolog a literární historik Martin C. Putna knihou nazvanou Obrazy z kulturních dějin Střední Evropy. Střední Evropu přitom chápe jako území bývalého habsburského impéria. Tradičně se jedná o region z větší části katolický. Zdaleka to ale není tak jednoduché a jednoznačné.

Jako jeden z příkladů uvádí Putna Slovensko. Katolicismus je zde prakticky součástí národní identity a neodmyslitelně patří i k českým stereotypům o Slovácích. Jak ale Martin C. Putna upozorňuje, slovenské národní obrození nebylo dílem katolíků, ale evangelické menšiny. Slovenští evangelíci dali také jako první vzniknout představě českoslovenství – ne ve smyslu politickém, ale na základě kulturní, jazykové a náboženské spřízněnosti. 

V době, která volá po tradičních křesťanských hodnotách, Putna upozorňuje, že zásadní hodnotou křesťanského osvícenství, které je právě s Rakousko-Uherskem spojeno, je tolerance. Různorodost jazyků i náboženských vyznání k habsburské říši patřila. A to včetně islámu. Ten byl (a je) většinovým náboženstvím na území Bosny a Hercegoviny, kterou Rakousko-Uhersko anektovalo v roce 1878. Obracení místního obyvatelstva na „pravou víru“ nebylo na stole. Jediným požadavkem byla loajalita k monarchii. Putna ovšem zdůrazňuje, že kdyby k anexi došlo o sto let dříve, bylo by to hodně jinak.

Odpověď na otázku, jak by se situace v Evropě vyvíjela, kdyby se Rakousko-Uhersko po první světové válce nerozpadlo, se už z povahy věci těžko hledá. Martin C. Putna ale připouští, že existence habsburského soustátí by s jeho nejednoznačnými identitami mohla být alternativou nekompromisní orientace na národní státy, zároveň by právě i díky křesťansky osvícenským ideálům mohla být hrází jak proti nacismu, tak proti sovětskému komunismu.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)