Pro a proti – Zvyšování platů poslanců (2018)

Poslanci už několikrát odložili hlasování o návrhu, který má zpomalit růst jejich platů. Přitáhly by vyšší mzdy do politiky schopnější lidi a zmírnili riziko korupce nebo si politici výrazně přidat nezaslouží? Moderuje Veronika Sedláčková.

Hovoří místopředseda Pirátů, poslanec Jakub Michálek a komentátor Deníku Referendum Patrik Eichler.

Natočeno 2018. Premiéra 29. 8. 2018 (ČRo Plus, 9:34 h).

Lit.: Sedláčková, Veronika – Erhart, Michael: Politika je odpovědná práce, řada politiků si zaslouží dvojnásobný plat, tvrdí komentátor. In web ČRo Plus,  29. srpen 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Poslanci na své poslední schůzi přijali v prvním čtení vládní návrh, který zpomaluje zvyšování odměn ústavních činitelů. Podle původního plánu by se totiž politikům od ledna zvýšily platy o 15−20 tisíc korun. Za pomalejší růst platů ve Sněmovně bojuje zejména SPD a Pirátská strana.

„SPD říká, že platy by se měly navždy zmrazit. To by vedlo k tomu, že by poslanci byli náchylnější ke korupci. Druhý extrém je zvyšovat platy rychleji než roste ekonomika. Tedy o 20 procent, což přijala minulá Sněmovna,“ říká poslanec Jakub Michálek z Pirátské strany.

Poslanec podle něj pobírá okolo 95 tisíc měsíčně, a proto není důvod platy překotně zvyšovat. „Myslí si to dramatická většina lidí. Obhajuje to v podstatě jen ODS a pan Benda,“ tvrdí Michálek.

Růst platů politiků by se měl odvíjet od vývoje ekonomiky. Jakub Michálek

„Šli jsme do voleb s heslem Pusťte nás na ně – zařízli jsme vyšší platy politiků, zvýšili ceny v kantýně, zavedli třídění odpadu, a teď bychom chtěli poslance donutit, aby používali elektronické podpisy, aby se pohnula digitalizace,“ vypočítává.

Nepomohly by ale vyšší platy přilákat do politiky kvalitnější lidi? „To platí jen do určité míry. V okamžiku, kdy člověk bere 95 tisíc, a měl by brát 120 tisíc, tak to žádné lepší politiky nepřiláká,“ myslí si Michálek.

„Šéfové pražských firem obsazovaní magistrátem v době úřadování Pavla Béma (ODS) brali 300 tisíc měsíčně, ale odváděli špatnou práci. Od určitého okamžiku to nemá žádný vliv,“ dodává taky někdejší pražský zastupitel.

Asistenti berou málo

„Piráti jsou strana, která z platů politiků vytváří téma. Myslím, že to není třeba, protože platy nejsou extrémně vysoké. Ta práce je odpovědná a pokud máte spravovat stát, tak za to potřebujete být placeni,“ reaguje komentátor Deníku Referendum Patrik Eichler.

Upozorňuje také na to, že nejde jen o zákonodárce. „Politiků je v České republice 700 tisíc – tím myslím i komunální politiky. Celá řada z nich si zaslouží platy třeba i zdvojnásobit,“ podotýká.

Je třeba začít říkat, že politika je odpovědná práce. Není to neproduktivní mluvení ve Sněmovně, jak zaznívá ve veřejnosti, nebo jak říká pan premiér. Patrik Eichler

Eichler dále kritizuje nízké platy poslaneckých asistentů, kteří jsou prý klíčoví pro zajištění nejrůznějších expertiz. Každý poslanec na ně může pobírat až 45 tisíc korun měsíčně, a pokud zaměstnává dva, vychází to pro každého asistenta na 15 tisíc čistého příjmu.

„Za to nemůžete vykonávat práci v téměř jakémkoli odborném segmentu, protože taky musíte žít v Praze. A tady je průměrná mzda přes 38 tisíc,“ připomíná zástupce ředitele Masarykovy demokratické akademie. Podobné mzdy by prý měli dostávat i asistenti poslanců.

 

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)