Komunisté jsou jedním z mnoha problémů české demokracie (2018)

Rozhovor s Jacquesem Rupnikem připravila Marie Bastlová.

Natočeno 2018. Premiéra 13. 6. 2018 (ČRo 1 Radiožurnál).

Lit.: Bastlová, Marie – Havel, Prokop:  Jacques Rupnik: Komunisté jsou jedním z mnoha problémů české demokracie. In web ČRo 1 Radiožurnál, 13. červen 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Rusko okupaci Československa v roce 1968 nepovažuje za žádný problém, omluvy a zamyšlení, jak dříve učinili Michal Gorbačov nebo Boris Jelcin, se nekonají. Tak vnímá postoj současného Ruska vůči událostem roku 68 v Československu česko-francouzský politolog Jacques Rupnik, který se účastní konference v Lichtenštejnském paláci.

V Rusku panuje nostalgie vůči sovětské době a impériu, nejoblíbenější osobností v ruských dějinách je také podle letošního průzkumu Stalin. „Máme obrovskou regresi, ústupek od reflexe o sovětské historii, která proběhla v Rusku, ale asi příliš krátce a hlavně nepasuje do ruské politiky,“ říká.

Na domácí politické scéně pak vidí určitý zlom – komunisté sice nebudou vládnout, ale mají být stranou, která umožní vznik vlády. „Vznikla situace, kdy všechny hlavní demokratické strany jsou oslabeny,“ říká.

Zároveň připomíná, že v roce 1989 měla komunistická strana přes 1,5 milionu členů, dnes jde o malou stranu, jejíž členstvo se skládá z lidí, kteří jsou buď penzisté z minulého režimu, nebo nespokojení lidé. Ti pro komunisty hlasují z protestních důvodů.

Na komunistické straně mu pak vadí, že se nevypořádala s minulostí, podobně, jak to učinily postkomunistické strany v celé východní Evropě. Ty se také přejmenovaly.

Obrovské nebezpečí ale v komunistech Rupnik nevidí. „Podpora pana Okamury, to vidím jaké velké nebezpečí, a to že tady vládne strana podnikatele. Komunisti jsou jenom jedním z mnoha problémů české demokracie,“ uzavírá.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)