Host Lucie Výborné – Ladislav Lahoda (2018)

Před 50 lety vpadli do Československa Rusové a nepřijeli s prázdnou. Ladislav Lahoda ze Společnosti pro výzkum historického podzemí po roce 1990 objevoval místa, ze kterých dodnes mrazí. Otevřel už někdo zapečetěné trezory v někdejších jaderných skladech? K čemu mělo sloužit palivo v gigantických nádržích na severu Čech? A čeká ještě někde pod zemí skutečný historický poklad třeba z druhé světové války? Moderuje Lucie Výborná.

Natočeno 2018. Premiéra 11. 10. 2018 (ČRo 1 Radiožurnál, 9:06 h.).

Lit.: Výborná, Lucie – Švarcová, Alžběta: Pražské jaro mohlo být jen záminka. Rusové u nás potřebovali ukrýt jaderné zbraně, říká Ladislav Lahoda. In web ČRo 1 Radiožurnál,  11. říjen 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Před 50 lety vpadli do Československa Rusové. A nepřijeli s prázdnou. Ladislav Lahoda, prezident Společnosti pro výzkum historického podzemí, po roce 1990 objevoval místa, ze kterých dodnes mrazí.

„V roce 1991 se vyprávělo, co všechno Rusové ve vojenských bunkrech mají. Nás hlavně zajímaly bunkry. Proto jsme začali jezdit do vojenských prostorů a hledali ruské bunkry,“ vzpomíná Ladislav Lahoda v rozhovoru s Lucií Výbornou.

On a jeho kolegové tak objevili zcela nový svět. Představte si to sami: jste v Ralsku, necelých 50 kilometrů od Prahy – a kolem vás jen liduprázdná krajina. „Za dva dny jsme ušli 40 kilometrů a nepotkali jsme vůbec nikoho,“ popisuje.

Bunkrů prý nejprve mnoho nenašli. A není divu – Rusové je před svým odchodem často zasypávali a zamaskovávali. „Nacházeli jsme ale další zajímavé stavby, u kterých jsme vůbec netušili, k čemu slouží. A tak jsme je začali zkoumat.“

Jaderné zbraně v Československu

Jen málokdo to už dnes ví. Faktem ale je, že na československém území kdysi měly být uloženy jaderné zbraně. „Uvažovalo se o tom od roku 1962. V roce 1965 pak československá strana souhlasila s tím, že tu Rusům vybudujeme tři sklady, v nichž budou uloženy hlavice raket,“ říká Ladislav Lahoda.

Někteří vojenští historici dnes dokonce připouštějí možnost, že pražské jaro bylo pro Rusy jen záminka. Potřebovali tu rozmístit jaderné zbraně a my jim v tom bránili. Ladislav Lahoda

Sklady měly být vybudovány do roku 1968. Mělo to ovšem háček. Součástí všeho mělo být i rozmístění sovětských vojsk v Československu, tomu se ovšem českoslovenští komunisté usilovně bránili. „Někteří vojenští historici dnes dokonce připouštějí možnost, že pražské jaro bylo pro Rusy jen záminka. Potřebovali tu rozmístit jaderné zbraně a my jim v tom bránili.“

Co přesně v těchto nově vybudovaných skladech nakonec Rusové umístili, se dodnes přesně neví. Příslušné sovětské archívy se totiž ještě neotevřely.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)