Host Radiožurnálu – Jana Hamršmídová (2018)

Věděli jste, že na Moravě se těží ropa? Geoložka Jana Hamršmídová se s námi zavrtá do tématu za miliardy. Na jak dlouho by stačily tuzemské zásoby černého zlata? Může ropa překvapit výskytem tam, kde to odborníci nepředpokládali? A čím se olejářské prostředí zalíbí dámě? Moderuje Jan Pokorný.

Natočeno 2018. Premiéra 12. 10. 2018 (ČRo 1 Radiožurnál, 9:06 h).

Lit.: Švarcová, Alžběta – Pokorný, Jan: Ropa se těží i na Moravě. Ekologická rizika se snažíme minimalizovat, říká geoložka. In web ČRo 1 Radiožurnál, 12. říjen 2018  (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Přemýšleli jste někdy o tom, jak stará je vlastně ropa? „Ta nejstarší až stamiliony let. Vzniká totiž kontinuálně,“ říká v rozhovoru s Janem Pokorným geoložka Jana Hamršmídová. Zároveň ale upozorňuje: ropu dnes spotřebováváme mnohem rychleji, než stíhá vznikat.

Těžba ropy, to není jen záležitost dalekých krajů. Už řadu let se totiž těží i na Moravě. „V současné době se ta nejhlubší moravská ložiska ropy nacházejí až v hloubkách tří kilometrů,“ shrnuje Jana Hamršmídová.

Kromě ověřených zásob pak na Moravě existuje i takzvaný průzkumný potenciál – tedy, laicky řečeno, potenciál k nalezení nových zásob. „Abychom mohli provádět průzkumnou činnost, musí být stanoveno průzkumné území. To stanovuje ministerstvo životního prostředí na určitou dobu. Během ní máme právo realizovat průzkumné práce,“ popisuje.

Ekologická rizika?

Ropa má hned několik druhů a týká se to prý i té z Moravy. „Jde jak o lehké, tak těžší ropy, většina naší produkce ale je lehčí ropa s menším obsahem parafínu. Naše ropy také nemají vysoký obsah síry,“ vypočítává Jana Hamršmídová. 

Ptáte se, jaké má těžba ropy ekologická rizika? „Děláme vše tak, aby rizika byla minimální. Při hloubení vrtů je konstruujeme tak, aby každá zóna byla oddělená,“ shrnuje geoložka.

„Po tom, co z vrtu vytěžíme maximum, vrty likvidujeme. Jsou na to poměrně přísné směrnice. Mimochodem, podzemní zásobníky plynu, které zajišťují bezpečnost dodávek plynu, jsou vybudovány na vytěžených ložiscích plynu nebo ropy.“

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)