Osobnost Plus – Karel Smyczek (2018)
Režisér Karel Smyczek je hostem Osobnosti Plus. Jako režisér se vždycky aspoň na pár vteřin herecky mihne ve svých filmech. Jako malý byl ale skutečný dětský herec – a byl na place s takovými velikány jako např. František Vláčil. On sám se pak stal režisérem filmů jako Housata, Proč nebo Krajina s nábytkem. Proč se jeho doménou nakonec staly spíš dětské filmy? A jak mu život změnila těžká nemoc? Moderuje Lucie Vopálenská.
Natočeno 2018. Premiéra 1. 11. 2018 (ČRo Plus, 10:34 h.).
Lit.: Chvátalová, Kateřina – Vopálenská, Lucie: Smrt je pro tvůrce k ničemu, protože její zkušenost nevyužije, myslí si režisér Karel Smyczek. In web ČRo Plus, 1. listopad 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Jako režisér se vždycky aspoň na pár vteřin herecky mihne ve svých filmech. Jako malý byl ale skutečný dětský herec. Proč se jeho doménou nakonec staly spíš dětské filmy? A jak mu život změnila těžká nemoc?
„Když máte své děti, jsou vaše. Když si vybíráte dítě do filmu, je to něco jiného. Můžete se rozhodnout sám o tom, které chcete. Paradoxně to své byste si nevybrali,“ říká režisér a host Osobnosti Plus Karel Smyczek.
Podle režiséra je možné se práci s dětmi „na place“ naučit, je k tomu ale potřebná trpělivost. Když popisuje scény, ve kterých bylo nutné dítě nebo teenagera rozplakat, propojuje téma úzce s mentalitou dítěte a s vlivem herecké zkušenosti v jeho běžném životě.
„Scény s pláčem hrají děti většinou rády, protože cítí, že jde o herecký výkon, který není úplně běžný. A mají pocit toho, že jsou středem pozornosti,“ říká a dodává:
Režisér, scenárista a herec Karel Smyczek působil v oboru už v dětství, kdy ho v devíti letech poprvé obsadil do role ve filmu Holubice František Vláčil. V roce 1975 absolvoval režii na FAMU snímkem Kapři pro Wehrmacht, o čtyři roky později debutoval filmem Housata. Od devadesátých let se věnoval především tvorbě televizních seriálů. Mezi výrazné snímky jeho režijní práce patří film o takzvaných fotbalových vlajkonoších Proč?, pohádka Lotrando a Zubejda nebo kultovní komedie ze školního lyžařského zájezdu Sněženky a machři.
„S tímto je spojený ovšem jiný problém. Když hrají holčičky nebo chlapečci maličkou roli a objeví se někde, myslí si, že z nich budou herci. Vždy říkám rodičům, aby to hlídali. Potom je třeba dítě ve třídě a paní učitelka řekne: ‚Tak pojď na stupínek, ty naše filmová hvězdo.‘ Děti v tom nejsou tedy vždy vlastní vinou. Nejsou to většinou náfukové.“
Bezprostřednost versus talent
Smyczek přitom vzpomíná na úskalí své vlastní dětské herecké kariéry: „Pamatuji si, když jsem byl na základní škole, že jsem ve Slaném běžel pět kroků přes trávu a slyšel jsem za sebou: ‚To je ten Smyczek, co když hraje ve filmu. Myslí si, že tady může běhat po trávníku.‘ Je tu jednoduše nebezpečí, že se k tomu dítě upne a v období puberty se ukáže, že bezprostřednost, o které se domnívá, že je talent, ztratí.“
Práce s dětmi vyžaduje trpělivost. Karel Smyczek
Vše se ukládá
Karel Smyzcek v nedávné době prodělal těžkou nemoc, která ho na čas připravila o možnost vyjadřování se slovy. Zkušenost ho ničím neobohatila a žebříček hodnot mu nepozměnila, přesto ke svému vyjádření k tomu dodává:
„Do člověka, který tvoří a má tvořit, se ukládá všechno, proto to možná k něčemu dobrému bylo. Woody Allen říká, že se nebojí smrti, ale raději by u toho nebyl. Pro tvůrce je vůbec smrt věc na prd, protože po ní už svou zkušenost nevyužije,“ říká bez ironické nadsázky režisér a dodává ke své nemoci:
„Zajímavá byla daleko více cesta zpět, po všech nepříjemnostech, a krásná rodina, která potom funguje jako velmi zásadní věc v životě.“
Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s Karlem Smyzckem. Moderátorka se bude dále ptát, jak se člověk učí znovu mluvit a vyslovovat. Režisér také zmíní svůj denní rozpis, akční domácnost se svou dobrodružnou a činnou ženou, nebo to, proč je pro něj čas darem i nátlakem.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku