Osobnost Plus – Zdeněk Pohlreich (2019)

„Pracujeme ve službách a naše ego je naprosto nepodstatný. Ego je smrtící ingredience,“ říká muž, který působí víc než sebevědomě. V prvním ročníku hotelové školy v Praze vaření nenáviděl. Později zasvětil gastronomii svůj život. Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich je hostem Barbory Tachecí.​

Natočeno 2019. Premiéra 23. 1. 2019 (ČRo Plus, 10:34 h.).

Lit.: Chvátalová, Kateřina – Tachecí, Barbora: Mladí mají blíž k levici. Chápu to, ale radost z toho nemám, říká Zdeněk Pohlreich. In web ČRo Plus, 23. leden 2019  (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Zdeňka Pohlreicha znají především diváci televizního pořadu Ano, šéfe!, který následovala řada dalších gastroshow. Dnes se ale šéfkuchař věnuje výhradně svým pražským podnikům Café Imperial, Divinis a Next Door a kariéru moderátora opustil.

Z televizní obrazovky Pohlreich odešel po deseti letech a svého rozhodnutí nelituje. „Od té doby žiji jiný život. Mám více volného času, nejezdím 60 tisíc kilometrů za rok a je spousta dní, které mohu trávit s rodinou nebo po svých hospodách,“ říká.

Šéfkuchař a moderátor Zdeněk Pohlreich po vyučení a krátké praxi emigroval v roce 1989 do Nizozemí, z něhož po obdržení povolení odjel do australského Adelaide. Začínal jako sous-chef v restauraci La Guillotine, v níž se později stal šéfkuchařem. Po návratu z emigrace postupně pracoval na stejné pozici v Praze v hotelu Renaissance, Villa Voyta, Radisson SAS nebo Marriott. Od roku 2010 provozuje Café Imperial a Divinis. Je ženatý a má jednoho syna.

Patří to k věku

K práci a morálce v kuchyni má šéfkuchař velmi pragmatický přístup. Několikrát se vymezil vůči mladým, levicově smýšlejícícm lidem. „Hromady těch, kteří se vyjadřují k dění a mají ambici někomu radit, nic o věcech nevědí. Logicky to patří k věku. Mladí lidé mají blíž k levicovému myšlení než k tvrdé práci a k tomu být zticha. Chápu to, radost z toho ale nemám a nemůže ji mít nikdo,“ říká a dodává:

„Šílená představa je, že všichni budou žít zadarmo. Ti, kteří mají dluhy, je nebudou platit a další podobné vynálezy, které vymysleli. Celkově se ale o politice nechci bavit. Nemá to smysl.“

Maturita je podružná věc. V kuchyni mě zajímá, co kuchař ukáže a co umí. Zdeněk Pohlreich

Praxe, praxe, praxe

Podle Pohlreicha je vzdělávání v oblasti gastronomie v Česku nepružné a systém výchovy nových kuchařů nefunguje. „Tahají se do toho věci, které s řemeslem nesouvisejí, například maturita. Nechápu, proč má číšník maturitu z matematiky a učební obor na tři roky. Tito lidé se potřebují naučit vše potřebné o surovinách, o tom, jak je zpracovat, hygienické zásady, počítat a potom už jen praxe, praxe a praxe,“ uvádí.

„Sám maturitu nemám a také žiji. Když si budu vybírat někoho do kuchyně, zajímá mě, co umí a co mně ukáže,“ uzavírá téma.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Zdeněk Pohlreich vysvětlí, jaký má dnes přístup k práci, jaké jídlo jedl jako malý, nebo jaký televizní formát by ho v budoucnosti ještě bavilo moderovat.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)