Večerní Host Radiožurnálu – Konstantina Hlaváčková a Pavel Ivančic (2019)

Jaký je příběh zapomenutých pražských rodáků Ziky Aschera a jeho manželky Lídy? Po odchodu z Československa 1939 se jim podařilo v Londýně vybudovat úspěšnou firmu specializovanou na oděvní látky. Z jejich textilií šily slavné módní domy. Světovou proslulost jim přinesla také kolekce luxusních tištěných šátků, které zhotovovali podle návrhů významných umělců. Jejich tvorbu připomene výstava Šílený hedvábník, která bude k vidění od poloviny února v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Hosty jsou její kurátorka Konstantina Hlaváčková a Pavel Ivančic z Ateliéru módní tvorby VŠUP, jehož studenti vytvořili modely z původních látek firmy Ascher. Moderuje Zuzana Burešová.

Natočeno 2019. Premiéra 11. 2. 2019 (ČRo Plus, 21:05 h.).

Lit.: Burešová, Zuzana: Šílený hedvábník. Výstava Uměleckoprůmyslového musea připomíná rodinu Ascherů. In web ČRo 1 Radiožurnál, 11. únor 2019  (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Rozhovor s historičkou umění Konstantinou Hlaváčkovou a Pavlem Ivančic z Ateliéru módní tvorby VŠUP o výstavě Šílený hedvábník a o rodině Ascherů.

Jaký je příběh zapomenutých pražských rodáků Ziky Aschera a jeho manželky Lídy?

Po odchodu z Československa 1939 se jim podařilo v Londýně vybudovat úspěšnou firmu specializovanou na oděvní látky a z jejich textilií šily slavné módní domy. Světovou proslulost jim přinesla také kolekce luxusních tištěných šátků, které zhotovovali podle návrhů významných umělců.

Jejich tvorbu připomíná výstava Šílený hedvábník – k vidění od 14. února v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Zuzana Burešová si proto pozvala kurátorku výstavy Konstantinu Hlaváčkovou a Pavla Ivančice z Ateliéru módní tvorby VŠUP, jehož studenti vytvořili modely z původních látek firmy Ascher.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)