Na východní frontě klid (2019)
Rozhlasový dokument nabízí syrové setkání s válkou. Zprostředkuje pohled několika žen z Ukrajiny, se kterými se na svých cestách setkal novinář a hudebník Alex Švamberk. Ukazuje obraz válečného konfliktu v Evropě. Dramaturgem pořadu je Ivan Studený.
Natočeno 2019. Premiéra 27. 2. 2019 (ČRo Plus, 20:05 h.).
Lit.: Švamberk, Alex: Dokument: Na východní frontě klid. Válka na Ukrajině ženskýma očima. In web ČRo Plus, 27. únor 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Válka na Ukrajině trvá skoro pět let a nezdá se, že by měla brzo skončit. Intenzita bojů je sice v posledních letech slabší, ale stále přibývají padlí k více než 10 tisícům obětí, které si konflikt zatím vyžádal.
Válka má dopad na celou společnost. Na frontě se vystřídalo několik set tisíc vojáků a 1,7 milionu lidí uteklo z východu Ukrajiny před boji do bezpečnějších míst. Dokument Alexe Švamberka přibližuje dopad války pohledem žen, jejichž osudy odhalují konflikt v celé jeho šíři.
Čtyři osudy
Socioložka Oksana Michejeva před boji odešla z Doněcku, kde učila, do Lvova a zařadila se tak do kohorty přesídlenců, kteří často složitě hledají uplatnění a mnozí se proto vracejí.
Spisovatelka Ljubov Jakymčuk zase musela přesvědčit rodiče a babičku, aby odjeli z Pervomajsku, o který se bojovalo.
Ženy byly i na frontě, profesorka Jevhenija Bilčenko tam odešla, aby pomohla zajistit své studenty, kteří se přidali k dobrovolnickým praporům. A pilotka vrtulníku Nadija Savčenko se sama bojů aktivně účastnila.
Dramatické momenty
Osud každé z žen, postav dokumentu, je jedinečný, žádná se nevyhnula dramatickým momentům. Jakymčuk o konfliktu složila několik básní a reflektovala bolestnou situaci, kdy volala svým rodičům přímo ohroženým střelbou. Michejeva nemohla odjet z Doněcku, protože pečovala o nemocnou matkou a svého čtyřletého syna musela svěřit do péče známým.
Savčenko byla v bojích zajata, v Rusku odsouzena za navedení palby na novináře a nakonec vyměněna za dva ruské rozvědčíky. Bilčenko zas zjistila, jakých zvěrstev se na frontě dopouštěli radikálové.
Příběhy čtyř žen ukazují, jak země nebyla na válku připravená, nedokázala včas zareagovat na anexi Krymu a zasáhnout na Donbasu. Připomínají těžkou situaci přesídlenců, kteří nejen nemohli najít práci, ale mnohdy nedostávali ani podporu. Jako nejhorší selhání však odhalují skutečnost, že se dosud nepodařilo válku ukončit.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku