Zadáno pro… Jiřího Pechu (2003)

O divadelní a filmové práci hovoří herec divadla Husa na provázku Jiří Pecha. Připravila Markéta Sokolová.

Natočeno 2003. Repríza 28. 2. 2019 (ČRo 2 Praha, 17:05 h.) k úmrtí J. Pechy.

Lit.: Taud, Rostislav: „Už toho moc nenadělám. Jak ve mě tancoval ten rak‘n’roll.“ Za Jiřím Pechou. In web ČRo 2 Praha, 28. únor 2019  (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Ve čtvrtek 28. února 2019 odešel herec Jiří Pecha. Bylo mu 74 let. Připomeňte si ho v několika pořadech Dvojky.

„Já už toho moc nenadělám. Jak ve mě tancoval ten rak‘n‘roll, tak mě vozařovali a mám to celý ještě rozhašený. Ještě se mně špatně dejchá, takže dělám jenom takový malý role,“ prozrazoval v roce 2012 Jiří Pecha a následoval dlouhý výčet toho, na čem právě pracuje. Dvojka mu tehdy volala u příležitosti jeho 67. narozenin.

Český rozhlas Dvojka zařazuje mimořádně do vysílání pořad Zadáno pro Jiřího Pechu z roku 2003. O jeho divadelní a filmovou práci se tehdy zajímala Markéta Sokolová. Poslouchejte dnes, ve čtvrtek 28. února 2019, od 17:05 v pořadu Kolotoč.

Bolek a Zilvar

Diváci si Pechu pamatují převážně jako hereckého kolegu Bolka Polívky a z filmů Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Lotrando a Zubejda jako žebráka Zilvara z TV seriálu Bylo nás pět anebo z filmového zpracování divadelního muzikálu Balada pro banditu.

Cena za ženskou roli

Ztvárnil ale i ikonickou Babičku v představení na motivy knihy Boženy Němcové s podtitulem fetišistická revue. Za roli dostal i Cenu Alfréda Radoka za mužský herecký výkon v ženské roli. „Však jsem se tomu taky divil. Tož to víte, oni teďka dávají ceny za všechno možný,“ vtipkoval do telefonu.

 

Ochotník po tatínkovi

Pecha byl vyučeným elektromechanikem a srandistou podle vlastních slov po tatínkovi. „On byl taky ochotník,“ vysvětloval v roce 2012. „No, moc jsem vám toho neřekl. Já jsem takovej, jak říká Bolek: Moc se ho neptejte, protože von je takovej trochu intelektuálně plašší.“ Připomeňte si ho také v pořadu Bolkoviny, kde byl Jiří Pecha hostem spolu s Karlem Gottem a Michalem Vieweghem.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)