Pozadí filmu Skleněný pokoj 1/5 (2019)

Připravila Hana Florianová.

Natočeno 2019. Premiéra 11. – 15. 3. 2019 (ČRo 1 Radiožurnál, 8:45 h.).

Obsah: 1. Sága rodiny Tugendhatových: jak vznikla vila a co bylo dál -

Lit.: Florianová, Hana: SERIÁL.  Pozadí filmu Skleněný pokoj. In web ČRo 1 Radiožurnál,  11. březen 2019 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Vila Tugendhat v brněnských Černých Polích má jméno po svých prvních majitelích. Fritz a Gréta Tugendhatovi ji získali jako svatební dar od nevěstina otce. Rodina si ale život v na tehdejší poměry honosné vile neužívala příliš dlouho. Na konci 30. let odešli do emigrace a do Československa se někteří z nich už nikdy nevrátili. Příběh této rodiny a jejich domu se stal předlouhou ke knize a filmu Skleněný pokoj. Jaký byl ve skutečnosti? (…)

Lit.: Škoulová, Tereza – Florianová, Hana:  SERIÁL.  Pozadí filmu Skleněný pokoj 1) Sága rodiny Tugendhatových. Jak vila vznikla a co bylo dál? In web ČRo 1 Radiožurnál,  11. březen 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Vila Tugendhat v brněnských Černých polích získala jméno po svých prvních majitelích. Fritz a Greta Tugendhatovi si ale život v honosné vile neužívali moc dlouho. Na konci třicátých let odešli do emigrace a do Československa se někteří z nich už nikdy nevrátili. Osudy rodiny Tugendhatových popisuje první díl seriálu. Také proto, že se blíží premiéra filmu Skleněný pokoj.

Greta Löw-Beerová byla jedinou dcerou Alfréda Löw-Beera, významného brněnského textilního magnáta. Ten v Brně obýval secesní vilu v ulici, která dnes nese jeho jméno. Greta se s Fritzem Tugendhatem znala od dětství. Jak říká historička Petra Svobodová: „Jejich rodiny se společensky stýkaly i v rámci profesních spolků.“

Sňatku s Fritzem předcházelo Gretino šestileté manželství s průmyslníkem Hanzem Weissem. S ním měla dceru Hanu. S Fritzem se vzali ani ne rok po rozvodu. Od Gretina otce získali svažitý pozemek v ulici Černopolní. Pro stavbu rodinného sídla si vybrali německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Historik umění Jiří Kroupa vysvětluje, proč jejich volba mnohé překvapila: „Když si vybírali architekta, mohli zvolit někoho z brněnského prostředí. Tehdejší židovští podnikatelé čekali, že si nová rodina najme nejvýznamnějšího brněnského architekta Arnošta Wiesnera.“  V nově postaveném domě strávila rodina osm let. Podle historičky Petry Svobodové to byly idylické roky: „Z rodinných fotografií Fritze Tugendhata, nadšeného amatérského fotografa, dýchá pohoda a rodinné štěstí.“

Fritz a Greta měli za dobu svého manželství další čtyři děti. Ve vile s nimi pobývali synové Ernst a Herbert, později v emigraci se jim narodily dcery Rút a Daniela. Do emigrace rodinu vyhnala hrozba blížící se války. Díky svým podnikatelským stykům tušili, co by je jako Židy čekalo. V květnu 1938 odjeli do Švýcarska, pak pokračovali do Venezuely.

Do Československa se z obou manželů podívala už jen Greta. Do Brna přijela v roce 1969, rok před svou smrtí. Dcery Rút a Daniela Brno navštěvují dodnes. „Daniela Tugendhat-Hammer byla čestnou předsedkyní výboru, který odborně garantoval památkovou obnovu vily Tugendhat,“ doplňuje historička Petra Svobodová.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)