Plus Speciál – Teroristický útok v Christchurch (2019)

Moderuje Jan Bumba.

Hovoří Marie Štenglová ze zahraniční redakce Českého rozhlasu; Tomáš Šapovalov, zakladatel projektu VisitKiwi.cz; Roman Máca, bezpečnostní analytik z Institutu pro politiku a společnost.

Natočeno 2019. Premiéra 15. 3. 2019 (ČRo Plus).

Lit.: Štenglová, Marie – Bumba, Jan – Přinosilová, Jana:  Speciál: Teroristický útok ve dvou novozélandských mešitách si vyžádal 49 obětí. In web ČRo Plus, 15. březen 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Novozélandští záchranáři i policie pokračují v práci po útoku střelce ve městě Christchurch, i když je tam už noc. Útok nepřežilo 49 lidí. Dalších téměř 50 lidí je zraněných, někteří z nich jsou v kritickém stavu. Potvrdili to novozélandští zdravotníci.

Ze všech 49 obětí byli 4 Bangladéšané, tři další jsou zranění stejně jako někteří Indonésané, Afghánci nebo Malajci. Češi podle ministerstva zahraničí mezi oběťmi nejsou.

Začalo to v největší mešitě ve městě Christchurch. Do mešity Al Núr odpoledne novozélandského času vstoupil útočník a začal střílet. Odešel si pak ještě do auta pro nové zbraně. A v mešitě střílel asi 10 minut.

Hosté:

Marie Štenglová ze zahraniční redakce Českého rozhlasu
Tomáš Šapovalov, zakladatel projektu VisitKiwi.cz
Roman Máca, bezpečnostní analytik z Institutu pro politiku a společnost

Pak se zřejmě přepravil do čtvrti Linwood asi 5 kilometrů daleko a tam také střílel v mešitě. Je ale možné, že měl nějaké komplice. Každopádně střelec si svůj čin nahrával a v přímém přenosu ho vysílal na internetu. Útočník taky zveřejnil prohlášení, v němž uvedl, že ho k činu přivedly protiimigrační motivy.

Několik zadržených

Policii se už útočník přiznal. 28letého Australana policie tak obvinila z vraždy a zítra ráno, tedy v případě Nového Zélandu už za několik hodin, bude útočník mít první slyšení u soudu. Policie taky zadržela další 3 lidi, jak řekl komisař Mike Bush. Jeden z nich ale zřejmě s útokem neměl nic společného.

Ti další dva zadržení zůstávají ve vazbě – podle deníku New Zealand Herald to jsou zřejmě útočníkovi kamarádi, kteří mohli tušit, že něco takového plánuje. V době zadržení taky byli ozbrojení, a tak se spekuluje i o variantě, že útočníkovi pomáhali. Novozélandská policie celý incident vyšetřuje jako teroristický útok.

Na místě činů je podle novozélandských médií pořád spousta policistů a sbírají důkazy. A protože v celé zemi je vyhlášený vysoký stupeň bezpečnostní hrozby, má to dopad třeba i na dopravu. Po Christchurchi se pohybuje jen málo aut a například tamní letiště muselo zrušit některé lety nebo jsou opožděné, protože zaměstnanci letiště nestíhají nadstandardně kontrolovat zavazadla.

Poslechněte si celý speciál!

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)