Přes čáru – Skončil čas bohů? (2019)

Je košer poslouchat Burzum? Kdy oddělit autora od jeho díla a budou Petr Vizina s Karlem Veselým dál poslouchat Michaela Jacksona? Poslechněte si celý díl magazínu Přes čáru.

O Jacksonovi, Mozartovi i Burzum hovoří Karel Veselý a vedoucí kulturního zpravodajství České televize Petr Vizina.

Natočeno 2019. Premiéra 19. 3. 2019 (ČRo Rádio Wave, 21 min).

Lit.: Medková, Alžběta: Skončil s Jacksonovými hříchy čas bohů? S problematickým odkazem hvězd si musí poradit každý sám. In web ČRo Radio Wave, 19. březen 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Dokument Leaving Neverland rozvířil v minulých týdnech diskuze v médiích i na sociálních sítích. Dva muži v něm obviňují Michaela Jacksona, že je během jejich dětství sexuálně zneužíval. Některé stanice přestaly jeho písně hrát, nepodíváte se už ani na díl Simpsonových, kde zpěvák vystupuje. Měly by být Jacksonovy písně vyřazeny z playlistů a lze oddělit osobnost tvůrce od jeho díla? O Jacksonově odkazu debatovali v magazínu Přes čáru publicisté Karel Veselý a Petr Vizina.

„Nejsem příznivce kácení pomníků, pokud se chceme z minulosti něco naučit, tak musí být jasně čitelná,“ říká vedoucí kulturního zpravodajství České televize Petr Vizina. Vyřazení či nevyřazení Jacksonových písní na své pozici v televizi řešit nemusel, ale domnívá se, že minulost by se měla vysvětlovat, ne zmizíkovat. „Byl bych klidně pro, aby v Praze bylo pár Leninových pomníků nebo aby děti znaly filmy Leni Riefenstahl. Ukazuje nám to totiž, jací jsme byli,“ vysvětluje Vizina.

Karel Veselý připomíná, že popkultura byla vždy plná problematických osobností, domácími násilníky Jamesem Brownem a Johnem Lennonem počínaje, R. Kellym, obviněným ze zneužívání nezletilých dívek, nekonče. Vyrovnání je ale podle Veselého na každém z nás. Instituce ovšem v některých případech rozhodnutí přijmout musí. V takovém případě by Karel Veselý volil opatrnější variantu a zdůrazňoval kontext, ve kterém hudba vzniká.

Nejsem příznivce kácení pomníků, pokud se chceme z minulosti něco naučit, tak musí být jasně čitelná. Vedoucí kulturního zpravodajství České televize Petr Vizina

Jak se ale vyrovnat se znepokojením, které může poslech hudby lidí, kteří se provinili, vyvolávat? Má být znepokojení měřítkem toho, jak s uměním nakládat? Petr Vizina před tímto přístupem varuje. „Pokud kultura začne dbát na to, aby nebyl někdo znepokojen, tak je to její konec,“ domnívá se. Oba publicisté se shodují, že problém tkví v celé kultuře celebrit, kterou označují za nemocnou. Karel Veselý upozorňuje, že Jackson žil v době, kdy celebrity byly považovány za bohy, a to je možná jeden z důvodů, proč mu zneužívání mohlo procházet. „Dnes se ale, i díky organické kampani Me Too, začínají trůny bohatých a mocných mužů, kterým vše procházelo, hroutit,“ říká Veselý. Petr Vizina nicméně upozorňuje, že nerovné nezdravé vztahy založené na moci existují i dnes, kdy se hvězdy tváří jako sousedi od vedle. Mít se před takovými vztahy na pozoru je jedním z poučení, které si z kauzy Michaela Jacksona může odnést každý z nás.

Je košer poslouchat Burzum? Kdy oddělit autora od jeho díla a budou Petr Vizina s Karlem Veselým dál poslouchat Michaela Jacksona? Poslechněte si celý díl magazínu Přes čáru.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)