Pro a proti – Stát a sociální péče (2019)

Sociální zařízení v Česku hlásí kritický nedostatek peněz, některé z nich, například azylový dům svaté Máří Magdalény, se dostaly do existenčních problémů. Proč stát nemá dost peněz na sociální péči, když se na ní za poslední pět let výdaje státu dvojnásobily na letošních skoro 16 miliard korun? Moderuje Veronika Sedláčková.

Hovoří náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Jana Hanzlíková a prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Natočeno 2019. Premiéra 26. 4. 2019 (ČRo Plus, 9:33 h).

Lit.: Sedláčková, Veronika  – Čihák, Ondřej: Na sociálních služby chybí 2 miliardy. Systém financování je špatný, tvrdí zástupce poskytovatelů. In web ČRo Plus, 26. duben 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Zařízení, která v Česku zajišťují sociální služby, vydrží s penězi od státu prý nejdéle do října. Kraje, které finance rozdělují z ministerstva práce a sociálních věcí, nepočítaly s rozhodnutím vlády zvednout tarifní platy a příplatky o víc procent, než se předpokládalo. Ocitají se naše sociální služby ve vážných problémech kvůli špatnému systému financování?

„Situace nenastala poprvé. Od roku 2008 se pravidelně hledají finanční prostředky v průběhu roku… To, že systém financování není ideálně nastaven, si uvědomují všichni jeho aktéři,“ uvedl v pořadu Pro a proti prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Ten dodal, že síť sociálních služeb se nejen rozšiřuje, ale také se za poslední čtyři roky významně zvýšily platy a mzdy v sociálních službách. „Platový tarif narostl o 50 %… Pečovatelé a pečovatelky mají nyní hrubý plat 24 tisíc korun měsíčně.“

Poskytovatelům služeb je jedno, kdo zaplatí, jestli kraj, stát nebo zdravotní pojišťovna. Je tu prostě státní objednávka na fungování sítě pečovatelských služeb, azylových domů, domů pro seniory a podobně a to vyžaduje podmínky, zaměstnance a jejich kvalifikaci… Zatím se podařilo vždy řešení najít, často na poslední chvíli… Ale všechny situace vyčerpává, byť si už trochu zvykli. Jiří Horecký

Teď prý aktuálně chybí dvě miliardy korun. „To spočítaly kraje a máme zpětnou vazbu, že většina poskytovatelů sociálních služeb dostala stejnou nebo nižší dotaci než v loňském roce, ale platy a příplatky a další výdaje jsou vyšší.“

„Ani proces dofinancování není jednoduchý a trvá nejméně tři měsíce… Aby poskytovatelé dostali peníze až v říjnu nebo listopadu, je pozdě… Protože platové navýšení bylo o 2 % vyšší, než se předpokládalo, zvláštní příplatky jsou asi půl miliardy a teď ty peníze chybí,“ zopakoval Jiří Horecký.

I malá změna může ohrozit klienty

„Souhlasím, že systém financování není dobrý… Navíc je systém velký a zaměřuje se na ty nejohroženější skupiny obyvatel, takže není jednoduché udělat změnu, protože i ta malá může mít obrovské dopady,“ upozornila náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Jana Hanzlíková.

Podle ní je třeba rozdělit systémový problém od aktuálního stavu. „V současné situaci řešíme rok 2019 a jeho dofinancování. MPSV žádalo ze státního rozpočtu částku víc než 17 miliard, nakonec byla schválena 15,72 miliardy… Finance se budou hledat, ale není úplná shoda na celkové částce požadavku.“

Došlo vysokému nárůstu prostředků. V roce 2010 šlo do sociálních služeb necelých 7 miliard, v roce 2019 je to 15,7… Mezi lety 2013 až 2018 byl nárůst peněz z ministerstva 140 %, u krajů 87 % a u obcí jen 14 %… Proto bude velmi důležité stanovit pravidla. Ale nemůžeme si dovolit ohrozit klienty závislé na pomoci. Něco jiného je změna systému a řešení konkrétních problémů roku 2019. Jana Hanzlíková

Podle náměstkyně je v tuto chvíli na straně ministerstva velká snaha zlepšit podmínky pracujících v sociálních službách. „Opravdu si uvědomujeme to nízké finanční ohodnocení lidí… a vnímáme to jako velký problém.“

„Ministerstvo zpracovává spoustu podkladů a má připravené různé verze změny systému financování, ale v současné době je to v rámci interních diskuzí… A je potřeba to mít velmi dobře vydiskutované,“ shrnula Jana Hanzlíková.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)