Jaro 1949 aneb Jak se dělá generální linie (2019)

V pořadu Archiv Plus s Pavlem Hlavatým připomeneme jaro roku 1949. Klíčovou událostí tohoto období byl devátý sjezd Komunistické strany Československa, který vytyčil generální linii budování socialismu v naší zemi. Zásadní – a zvukově dochované – projevy.

Natočeno 2019. Premiéra 17. 5. 2019 (ČRo Plus, 20:05 h) v cyklu Archiv Plus. Repríza 19. 5. 2019 (ČRo Plus, 14:34 h.).

Lit.: Hlavatý, Pavel: Jaro 1949 aneb Jak se dělá generální linie. In web ČRo Plus, 17. květen 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Hlavní událostí jarních měsíců roku 1949 byl v ČSR IX. sjezd Komunistické strany Československa, který vytyčil generální linii budování socialismu v naší zemi.

Sjezd se konal 25. – 29. května 1949 v Praze. Na základě deseti bodů přednesených předsedou KSČ (a tehdy už i prezidentem republiky) Klementem Gottwaldem byla stanovena generální linie výstavby socialismu v Československu, která negativně ovlivňovala naší zemi po následujících čtyřicet let.

Ve svých funkcích, takto mocensky i kompetenčně definovaných v roce 1945, byli potvrzeni dva nejmocnější muži v zemi – Klement Gottwald jako předseda strany a Rudolf Slánský jako její generální tajemník.

Ze sjezdového jednání se dochovala řada zvukových záznamů: čtyři obsáhlé zásadní projevy (po jednom od Klementa Gottwalda a Antonína Zápotockého a dva, které přednesl Rudolf Slánský). Dále text pozdravného dopisu J. V. Stalinovi přečtený tehdejším stranickým šéfideologem Václavem Kopeckým a vystoupení představitelů dvou zahraničních delegací – sovětské a maďarské. 

Z projevu Klementa Gottwalda (technická kvalita této nahrávky byla bohužel poněkud horší) jsme vybrali dvě ukázky. V první projevil tehdejší stranický vůdce pozoruhodné jazykové novátorství, ve druhé se věnoval dobově velmi frekventovanému tématu – reakci.

Předpověď konce komunismu

Z téměř 1,5hodinového projevu předsedy vlády Antonína Zápotockého jsme vybrali ukázky tři: v první tento zkušený partajní funkcionář přesně předpověděl podobu konce komunistického režimu u nás, ve druhé se věnoval konkrétním problémům výstavby socialismu a ve třetí obsáhle citoval sovětského vůdce Stalina – velkého učitele našich komunistů.

Ze dvou dochovaných zásadních projevů generálního tajemníka strany Rudolfa Slánského jsme vybrali ukázky věnované masovému náboru nových členů KSČ, pojetí konstruktivní kritiky, údernictví a konkrétním nedostatkům v průmyslu.

Dále pak jeden z mnoha útoků věnovaných vnějším nepřátelům strany a velmi pozoruhodnou pasáž o nepřátelích vnitřních, jejíž teze byly později aplikovány spolu s dalšími funkcionáři i na samotného Slánského. Ten byl na konci roku 1951 zatčen a o rok později po politickém procesu spolu s dalšími deseti spoluobžalovanými (všichni vysoce postavení členové KSČ) popraven.

V pořadu zazní ještě ukázka z rozlučky s brněnským rozhlasovým funkcionářem, která přibližuje tehdejší poměry v rozhlase, a úvod originální reportáže z návštěvy u herce Saši Rašilova.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)