Osudy – Jsem asi umí(r)něným tradicionalistou 1/5 (2019)

Pavel Smetáček. Výběr z knihy klarinetisty, skladatele, diplomata, zakladatele a leadra souboru Traditional Jazz Studio s autorovým komentářem. Připravila Jarmila Novotná. Režie Markéta Jahodová.

Účinkuje Aleš Benda.

Natočeno 2019. Premiéra 20. – 24. 5. 2019 (ČRo 3 Vltava, 11:30 h.). Repríza 21. – 25. 5. 2019 (ČRo 3 Vltava, 0:00 h).

Lit.: Novotná, Jarmila: Pavel Smetáček: Jsem asi umí(r)něným tradicionalistou. In web ČRo 3 Vltava, 20. květen 2019 (článek). – Cit.: Výběr z knihy klarinetisty, skladatele, diplomata, zakladatele a leadra legendárního souboru Traditional Jazz Studio s autorovým komentářem. Účinkuje Aleš Benda. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Pavel Smetáček (*1940) je jedním ze synů dirigenta a hobojisty profesora Václava Smetáčka a historičky umění Milady Lejskové-Matyášové, jeho bratrem je jazzový hudebník Ivan Smetáček.

Na Pražské konzervatoři vystudoval hru na klarinet. Ze studií hudební vědy na FF UK Praha byl pro své křesťanské přesvědčení vyloučen. Spolu s dalšími muzikanty založil tradičně jazzový soubor South Dixie, následoval soubor Traditional Jazzmen. Obě tělesa se v roce 1959 stala zárodkem nové Studijní skupiny tradičního jazzu, od roku 1965 trvale nazvané Traditional Jazz Studio. To se pod vedením Pavla Smetáčka postupně vypracovalo, alespoň co se týkalo původní tvorby, na jedno z nejpozoruhodnějších uskupení v Evropě.

Zpočátku se skupina zaměřovala na autentickou rekonstrukci jazzové klasiky 20. let 20. století, ale brzy rozšířila svůj záběr i o modernější období vývoje žánru. Souborem prošla více než stovka předních českých jazzových hudebníků. Odehráli kolem pěti tisíc vystoupení doma i v zahraničí.

V polovině 90. let působil Pavel Smetáček jako rada Velvyslanectví ČR v Itálii. Patří mezi nejvýraznější české jazzové hudebníky propagující a aktivně rozvíjející odkaz tradičního jazzu. Vltavské Osudy čerpají z jeho knihy Jsem asi umí(r)něným tradicionalistou, s autorovým komentářem.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)