Hovory Plus – Ladislav Kudrna (2019)

Do Hovorů dnes přišel historik Ladislav Kudrna. Mluvit bude o své cestě k historii, vysvětlí, proč ho tolik baví téma undergroundu a svěří se, jak moc mu vadí bagatelizace a falšování dějin. Mluvit s ním bude Ivana Chmel Denčevová.

Natočeno 2019. Premiéra 23. 5. 2019 (ČRo Plus, 22:05 h.).

Lit.: Tesařová, Kateřina – Chmel Denčevová, Ivana: Vadí mi ohýbání faktů a falšování dějin, říká historik Kudrna. In web ČRo Plus,  9. červen 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Pro historika Ladislava Kudrnu, který svým zaměřením pokrývá období komunistického režimu a jeho represí, měli rodiče připravenou kariéru v průmyslu, která odpovídá pojetí života typickému právě pro dobu totality.

„Měl jsem si udělat maturitu na strojní průmyslovce, poté skončit někde na dobře placeném místě, jako třeba mistr v Blanických strojírnách. Pocházím z Vlašimi a tam byla za komunistů tato velká zbrojní továrna. Bezpochyby bych to neměl daleko do práce,“ dodává vedoucí výzkumného projektu Underground v regionech.

Osobní kontakt s historií

Jeho cesta k historii byla klikatá a jako historik na počátku milénia těžko hledal práci. Z administrativní práce na Generálním ředitelství cel se dostal do Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), kde se konečně začal věnovat soudobým dějinám. Tehdy ho výzkum zavedl k osobnostem zahraničního odboje za druhé světové války, po roce 1948 perzekuovaných komunisty.

„Měl jsem štěstí, že jsem si s mnoha veterány mohl osobně povídat,“ podotýká a dodává „Mohu říct, že všichni z nich jsou bez nadsázky životními vzory. Byli to chlapi, kteří nikdy ničeho nelitovali a jejich morální integrita je dodnes pro mě nikým nepřekonaná.“

Boj s větrnými mlýny

Současným zaměřením Kudrny je ovšem boj podzemní kultury s normalizačním režimem. Důležitost tohoto období bývá poslední dobou zpochybňována. „Vnímám to velice špatně,“ říká očitý svědek závěru undergroundového hnutí na konci 80. let.

„Zejména s ohledem na to, že se to děje na mé alma mater. Nevadí mi, když se každá generace vymezuje vůči té předchozí. To je v pořádku. Co mi ale vadí, je bagatelizace. Ohýbání faktů anebo přímo falšování dějin. A to se teď skutečně děje.“

„Pokud se z prací domácích i zahraničních historiků dozvídáme, že tady existoval konsenzus nebo nějaká společenská smlouva undergroundu s režimem, tak mám pocit, že je tu popisována společnost, která neexistovala. Spíš než jako výzva mi to však poslední dobou připadá jako bojovat s větrnými mlýny,“ uzavírá držitel řady významných ocenění.

Poslechněte si celé Hovory s docentem Ladislavem Kudrnou. Dozvíte se také o naprosto zapomenuté historii českých vojáků v cizineckých legiích ve Francii nebo o jejich působení v Indočíně za války, během které si Vietnam vydobyl nezávislost.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)