Host Radiožurnálu – Lenka Ouředníčková (2019)

Vycházíte z vězení, chcete začít normálně žít, ale nějak to nejde – lidé vás neberou. Lenka Ouředníčková se už 25 let zabývá právě takovými situacemi. Co ji na projektu Rubikon zaujalo už jako studentku? Co se dá udělat pro to, aby stigma vězení nebylo nepřekonatelnou překážkou? Zeptá se Patricie Strouhalová.

Natočeno 2019. Premiéra 2. 6. 2019 (ČRo 1 Radiožurnál, 10:06 h).

Lit.: Strouhalová, Patricie – Havel, Prokop: I vězni mají mít šanci začít znovu. Ale systém jim v tom zabraňuje, říká Lenka Ouředníčková. In web ČRo 1 Radiožurnál, 2. červen 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Dávat vězňům druhou šanci se vyplácí jak pro společnost, tak pro oběti. Dobře to vědí například v Singapuru, kde se lidé už 15 let účastní Běhu se žlutou stužkou. A ředitelka služeb Rubikon centra Lenka Ouředníčková připomíná, že podobný maraton se bude zanedlouho konat i v Česku.

„Z vězení vychází hodně lidí, kteří chtějí začít znovu, a my se snažíme, aby měli co nejméně překážek. A paradoxně sám systém řadu překážek vytváří,“ říká.

V Rubikon centru se snaží zjistit, čím jsou jednotlivé překážky způsobené a jaká existují řešení. Propuštění vězni často nemají žádné zázemí, není také jednoduché nastoupit v řádu několika dnů do práce.

„Musíte čekat šest týdnů na první výplatu, z věznice vycházíte s několika stovkami korun a na dávku čekáte také několik týdnů,“ vysvětluje s tím, že vězeň se tak několik týdnů nachází bez prostředků.

A v tomto okamžiku lze hovořit o recidivě. Podle výzkumů prvních šest měsíců vězni sice mají motivaci, ale právě kvůli zmíněným překážkám to nezvládají.

Podle Ouředníkové se tak v České republice sedm vězňů z deseti vrací do vězení. V zahraničí, kde systém funguje lépe, je přitom recidiva 40 nebo 50procentní. „Naše věznice jsou přeplněné, máme vysoký počet vězňů,“ připomíná.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)