Pro a proti – Emergentní systém (2019)
V lékárnách v posledních měsících chybějí některé těžko nahraditelné léky. Kdo za to nese vinu? A pomohlo by, kdyby ministerstvo zdravotnictví zavedlo tzv. emergentní systém, který by zavázal výrobce k dodání chybějících léků do dvou dnů? Moderuje Veronika Sedláčková.
Debatují ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za hnutí ANO a prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.
Natočeno 2019. Premiéra 1. 8. 2019 (ČRo Plus, 9:34 h.).
Lit.: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: Ústav musí důsledněji trestat firmy, které nedodávají léky, prosazuje prezident lékárnické komory. Děláme maximum, oponuje ministr. In web ČRo Plus, 1. srpen 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V tuzemských lékárnách často chybějí léky, z nichž některé se nedají lehce nahradit. Před množícími se výpadky varují lékárníci a upozorňují, že stát by mohl dělat víc pro zásobování. Podle ministerstva zdravotnictví by mohl pomoci tzv. emergentní systém, který zavazuje výrobce k dodání chybějících preparátů do dvou dnů.
„Děláme skutečně maximum možného, tématu se osobně věnuji. Dokonce jednám přímo s výrobci, pokud je nějaký lék nenahraditelný,“ uvedl v pořadu Pro a proti ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).
Ten uznal, že současná legislativa není ideální. „Proto chystáme několik opatření. Ale bohužel výpadky léků nejsou jen případem České republiky. Ve Francii se za posledních deset let zvýšil desetinásobně počet výpadků léků… a to je velká a bohatá země.“
Ve většině případů mají výpadky objektivní důvody a bohužel v tomto směru je stát ve složitější pozici, protože výrobci jsou stále soukromé subjekty. Pokud firma nahlásí, že jim vyhořela továrna, je pro nás složité to řešit jinak, než že se snažíme dovést nějakou cizojazyčnou šarži léků ze zahraničí nebo nahradit lék jiným… Snažíme se dělat maximum možného, ale v určitých situacích je to velmi složité a těžko řiditelné. Adam Vojtěch
Ministr souhlasí, že výpadky ve výrobě nelze řešit na lokální úrovni. „To je věc k řešení na úrovni Evropské unie. Tu debatu bych chtěl i otevřít, abychom třeba dali povinnost vyrábět léky na území Unie, protože to by skutečně pomohlo, standardy jsou tu vyšší.“
„Ale výpadky byly vždy a vždy se to nějakým způsobem řešilo. Nikdy nedošlo k zásadním dopadům na pacienty a pokud byly, tak časově ohraničené a situace se napravila. Nevyvolával bych paniku,“ vysvětlil ministr Adam Vojtěch (ANO).
Stačí několik exemplárních potrestání
„Chceme řešit hlavně ty situace, kdy se lék v ostatních zemích nachází, ale u nás z nějakého důvodu není,“ upřesnil prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.
Ten věří, že některá opatření lze vymáhat důsledněji. „Například to, že výrobce dodá dostatečné množství léku do České republiky… Také chceme, aby Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) důsledněji analyzoval důvody, proč se výrobce rozhodl, že lék do Česka nedodá.“
Je potřeba analyzovat konkrétní výpadky léků, které jsou těžko nahraditelné, z toho se poučit a přijmout opatření, aby se to neopakovalo. Výrobci jsou povinni podle evropského i českého práva hlásit výpadek léků dva měsíce dopředu… Někteří tuto povinnost neplní. Na několik firem jsme SÚKL upozornili a dozvěděl jsem, že ten je potrestal souhrnnou pokutou 90 tisíc korun. To je směšné. Lubomír Chudoba
Chudoba připomněl, že farmaceutické firmy dávno přesunuly výrobu do Asie. „To, že jim teď výroba kolabuje, třeba kvůli přísnějším kritériím ze strany evropských regulatorních orgánů, je věc, kterou mohli předpokládat… Snížili si sice náklady, ale prioritou musí být dodávat kontinuálně do každé evropské země léky, protože na ně čeká řada pacientů.“
„Takže analýza příčin je třeba v prvním případě. Nemusíme všechny hned trestat, ale stačí několik exemplárních potrestání těch, kteří se chovají nejhůře, a všichni ostatní si pak dají pozor, tak jako je tomu na Slovensku,“ shrnul Lubomír Chudoba.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku