Dvacet minut Radiožurnálu – Tomáš Goláň (2019)

Před 5 lety dostala česká finanční správa upozornění z Německa, že na farmě Čapí hnízdo může docházet k daňovým únikům. Jak s podnětem naložila? Prošetřila ho? Marie Bastlová se zeptá senátora Tomáše Goláně zvoleného za hnutí Senátor 21, který kvůli této kauze podal v květnu trestní oznámení na policii.

Natočeno 2019. Premiéra 12. 8. 2019 (ČRo 1 Radiožurnál, 17:05 h.).

Lit.: Havel, Prokop – Bastlová, Marie: Tomáš Goláň: Finanční správa prohání za marginální částky, Čapí hnízdo ale neřeší. In web ČRo 1 Radiožurnál, 12. srpen 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Senátor Tomáš Goláň podal v květnu trestní oznámení ve věci možného krácení daně v souvislosti s reklamou na Čapím hnízdě. Co ho vede k podezření, že se v daném případě stalo něco nekalého? A jak úřady s podnětem naložili?

Tomáš Goláň argumentuje, že finanční správa napadá reklamy v hodnotě 400 tisíc třeba na závody ralley, které považuje za nadhodnocené.

„A pak vidíme, že každý rok farma Čapí hnízdo fakturovala kolem 67 milionů, ten nepoměr je tak závratný, že jsem musel začít konat,“ přibližuje důvody, proč podal trestní oznámení.

Policie už několik měsíců vyšetřuje, zda firmy z holdingu Agrofert nepodváděly s reklamou na farmu Čapí hnízdo. Detektivové mají podezření, že si společnosti skrze fiktivní propagaci mohly snižovat daně. Věc řešila před lety finanční správa, ale bez výsledku.

„Marginální částky za reklamy považuje finanční správa za nadhodnocené, tady ty obrovské částky z hlediska finanční správy nikdo neřeší,“ upozorňuje.

Trestní oznámení bylo podáno na nejvyšší státní zastupitelství, pak putovalo na vrchní státní zastupitelství, dnes je podle Goláně na krajském ředitelství policie města Prahy a Středočeského kraje. „Zabývá se tím již policie, nikoliv státní zastupitelství. To je poslední věc, kterou mám jako zpětnou vazbu,“ přibližuje.

Finanční správa podnikatele prohání za marginální, tisícové záležitosti. Tady je to v podstatě naservírováno na stříbrném podnose, a nikdo nekoná. Tomáš Goláň

Moderátorka Marie Bastlová s odvoláním na média připomíná, že policie reklamu na Čapím hnízdě už od loňského prosince na základě jiného trestního oznámení vyšetřuje. Proč tedy senátor Goláň podával další?

„Nevím, jakým způsobem bylo koncipováno původní trestní oznámení. Chtěl jsem do toho vnést můj odborný pohled na problematiku, která je náplní mé práce,“ říká Goláň, který působí jako daňový poradce.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)