Rozdělená společnost – Nenávist není názor (2019)

Tereza Hronová. Dokument. Sociální sítě a internet jako komunikační prostor, kde se smí všechno – hádat se, nadávat i nenávidět. Fenomén komunikace, kde zloba válcuje slušnost je námětem pro čtvrtý z desítky rozhlasových dokumentů zkoumajících štěpící tendence současné společnosti. Tereza Hronová zvolila při natáčení jednoduchý postup, s lidmi, kteří se do ní tvrdě pustili na internetu, se pokusila sejít naživo. Dramaturg Ivan Studený.

Natočeno 2019. Premiéra 9. 10. 2019 (ČRo Plus, 20:00 h.) v cyklu Rozdělená společnost. Repríza 24. 12. 2019 (ČRo Plus, 16:05 h.); 12. 2. 2023 (ČRo Plus, 14:34 h.).

Pozn.: V cyklu komentovaných dokumentů Rozděleni svobodou se dnes zaměříme na hádky, útoky, agresivitu a také vulgarity na sociálních sítích. Hodně lidí považuje internet za prostor, kde si mohou dovolit napsat cokoli. Dokumentaristka Tereza Hronová oslovila se žádostí o setkání skoro padesát lidí, kteří jí v diskusích na sociálních sítích napadali a hrubě uráželi. Souhlasili tři. Vznikl tak dokument Nenávist není názor v dramaturgii Ivana Studeného. Naváže na něj rozhovor s psychologem Daliborem Špokem mluvit moderátor Jan Bumba.

Lit.: Slepičková, Lucie: Bojuje na facebooku proti nenávisti. Teď se rozhodla s anonymními diskutéry sejít osobně. In web IRozhlas, 24. 8. 2019 (článek). – Cit.: Jsou jich tisíce po celém světě a nelíbí se jim šíření nenávisti či dezinformací. Proto se rozhodli to změnit. Tvrdí o sobě, že chtějí podněcovat debatu na základě faktů, nikoliv nadávek. Spojuje je hashtag, který v jednotlivých jazycích znamená totéž – v češtině #jsmetu, ve švédštině #jagärhär, ve slovenštině #somtu. Jednou z těch, která se pustila do boje proti nenávisti v online diskusích, je Tereza Hronová. A se svým „haterem“ se potkala.

Diskutující se mohou schovávat pod falešnými profily a jsou schopni se vyjadřovat a debatovat tak, jak by se naživo neodvážili.

Začalo to ve Švédsku v roce 2016, kde místní novinářka Mina Dennert usoudila, že nenávisti je v online prostředí už přespříliš. I přes výhrůžky smrtí se nevzdala a nyní za ní stojí přes 75 tisíc členů skupiny, která denně komentuje a snaží se vyvrátit dezinformace a nenávist pomocí faktů. Stejná iniciativa nyní funguje i v Česku, kde se do ní zapojilo na 2500 lidí.

„Témata, ve kterých diskutujeme, hýbou společností a jsou hodně emocionálně zatížená.“

Je to práce dobrovolná a ne vždy lehká. „Je nás 13 administrátorů a moderátorů, což jsou nejaktivnější členové. Máte takzvané služby a hlídáte diskuse. Chodíte se koukat, kde se co děje, jestli je někde nenávistná diskuse. V případě, že takovou najdete, dáte vědět ostatním členům a vyzvete je k tomu, aby šli debatovat,“ líčí pro iROZHLAS.cz Tereza Hronová, která je administrátorkou skupiny. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)