Mozaika – Sláva a pád krále Otakara (2019)

Připravila Veronika Štefanová.

Natočeno 2019. Premiéra 13. 9. 2019 (ČRo 3 Vltava, 6 min.).

Lit.: Štefanová, Veronika: Skutečně potřebujeme vůdce? Slávu a pád krále Otakara zakusí i český divák. In web ČRo 3 Vltava, 13. září 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Sebeprezentace a propaganda jako silný nástroj současných politických vůdců. To jsou témata, která v inscenaci „Sláva a pád krále Otakara“ zajímají v Městských divadlech pražských režiséra Michala Hábu.

Hru Sláva a pád krále Otakara napsal Franz Grillparzer roku 1825. Jejím hrdinou je římský císař Rudolf I. Habsburský a jeho odpůrcem český král Přemysl Otakar II. Režisérovi Michalovi Hábovi ale nejde o česko-německou otázku. Zajímá ho, co hra nenabízí explicitně, a tedy zamyšlení nad různými způsoby vlády a moci.

Pro nás je tam zásadní střet Rudolfa Habsburského a Přemysla Otakara, kdy jsme rozpoznali, že král Otakar je představitelem té staré moci, tvrdé a brutální. Zatímco Rudolfa napsal Grillparzer jako ideálního panovníka, my ho vykládáme jako „rafinované působení moci“. Michal Hába

Stěžejní situací je volba nového římského krále, tedy Rudolfa I. Habsburského. Otakar i Rudolf tak vstoupí do přímého konfliktu, protože i český král Přemysl Otakar II. o říšskou korunu usiloval. Odmítá tedy poslušnost a trvá na tom, že Rudolfovo zvolení je neplatné. Tento konflikt vyvrcholí bitvou na Moravském poli a Otakarovou smrtí.

My to nechceme nijak přetáčet, tedy že Rudolf je zlosyn a Otakar skvělý český král. Ale na druhou stranu si myslím, že Otakar by měl mít šanci nějak revoltovat proti Grillparzerovi. Michal Hába

Rudolfa Habsburského hraje Ivan Lupták a v roli krále Otakara se představí Martin Pechlát. Hru pro Městská divadla pražská přeložil Radek Malý. Režisér Michal Hába ve spolupráci s dramaturgyní Simonou Petrů původních pět tisíc veršů zkrátili na třetinu.

Hned na začátku je text velmi básnický a následně Grillparzer verš rozvolňuje. Nám se to líbilo, ale pravdou je, že ve hře jsme opravdu hodně škrtali. V českém prostředí je text vnímán jako problematický, možná i kontroverzní. Žila jsem v předsudku, že hra je k Čechům nepřátelská. Nakonec jsem ale to nepřátelství v textu nenašla. Simona Petrů

Hra Sláva a pád krále Otakara vyjde jako první svazek v edici Nápovědní kniha, ve které Městská divadla pražská plánují vydávat dosud nepřeložené tituly. Hru má od ledna letošního roku na repertoáru i vídeňský Volkstheater v režii Dušana Davida Pařízka. Ten do role Přemysla Otakara II. obsadil českého herce Karla Dobrého.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)