Osobnost Plus – Alena Mornštajnová (2019)

Alena Mornštajnová, spisovatelka. Jednou jsem si uvědomila, že pokud si budu jen říkat, že jednou něco napíšu, a pokud si nesednu k tomu počítači, může se také stát, že svou představu, že budu spisovatelkou, už nikdy nenaplním. Říká. Sedla a naplnila. Moderuje Barbora Tachecí.

Natočeno 2019. Premiéra 10. 10. 2019 (ČRo Plus, 10:34 h.). Repríza 20. 3. 2020 (ČRo Plus, 10:34 h.).

Lit.: Marková, Zuzana – Tachecí, Barbora: Obecně věřím v dobro v člověku. Zajímají mě lidské osudy a vztahy, říká spisovatelka Mornštajnová. In web ČRo Plus, 10. říjen 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Autorka románů Hana nebo Hotýlek začala psát až po roce 1989. Na dráhu spisovatelky by se prý ale pravděpodobně dala i v případě, že by k převratu nedošlo. „Jen bych asi psala něco jiného,“ říká Alena Mornštajnová. Aby dokázala vykreslit plastické a uvěřitelné postavy, potřebuje pro jejich popis delší časové období. Hlavně proto se ve svých románech obrací do minulosti. Lidé jsou podle ní stále stejní, mění se jen okolnosti.

„To, co mě ve skutečnosti zajímá, jsou lidské osudy a vztahy. Obecně věřím v dobro v člověku,“ vysvětluje s tím, že je velmi důležité si při psaní udržet od vlastních postav odstup. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)