Pro a proti – Petr Handke, nobelista nebo schvalovač genocidy? (2019)

Uráží Nobelova cena za literaturu pro rakouského spisovatele Petra Handkeho zpochybňujícího masakr v bosenské Srebrenici obětí genocidy a laureáty této ceny? Nebo je dobře, že nobelův výbor odděluje osobní názory autora od jeho literárních kvalit? Mluvit o tom bude Karolína Koubová.

Hovoří kulturní publicista Petr Fischer a komentátor časopisu Reflex Viliam Buchert.

Natočeno 2019. Premiéra 17. 10. 2019 (ČRo Plus, 9:34 h.).

Lit.: Koubová, Karolína: Handke zpochybňoval masakry muslimů, Nobelovu cenu za literaturu dostat nemá, kritizuje komentátor. In web ČRo Plus, 17. říjen 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Nobelovu cenu za literaturu letos získal rakouský spisovatel Peter Handke, ocenění ale vyvolalo kontroverze kvůli autorovým výrokům zpochybňujících masakry muslimů během války v Jugoslávii a vystoupení na pohřbu srbského prezidenta Slobodana Miloševiče.

„Nezpochybňuji Handkeho dílo, ale jeho minulost by se mu měla vyčítat,“ tvrdí komentátor týdeníku Reflex Viliam Buchert a upozorňuje na text z roku 1996, ve kterém Handke zpochybňoval masakr až 3000 muslimů u bosenské obce Višegrad, za který byl vůdce srbských milic Milan Lukič v roce 2009 odsouzen na doživotí.

Handke dílo na pomezí reportáže a cestopisu napsal v reakci na článek v New York Times, který přinesl výpovědi svědků. „Byla tam paní, které zabili matku a sestru. Přivedli je na most, kde je zastřelili a hodili do řeky. A Handke se tomu směje, vysmívá se těm obětem,“ míní Buchert. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)