Dal beat generation její jméno (2019)

Portrét spisovatele a básníka touhy vyrazit na cestu Jacka Kerouaca (1922-1969), autora Dharmových tuláků, Říjnu v železniční zemi, Andělů pustiny a dalších titulů známých i českým čtenářům. K 50. výročí Kerouacovy smrti pořad připravil Josef Rauvolf, který za překlad Kerouacovy knihy Vize Codyho obdržel Cenu Josefa Jungmanna. Ukázky čtou Lukáš Hlavica a Libor Vacek.

Natočeno 2019. Premiéra 19. 10. 2019 (ČRo 3 Vltava, 8:50 – 11:00 h) v cyklu Víkendová příloha stanice Vltava. Repríza 12. 3. 2022 (ČRo 3 Vltava, 9:00 – 11:00 h.) ke 100. výročí narození J. Kerouaca v cyklu Víkendová příloha.

Lit.: Rauvolf, Josef – Kamen, Jiří: Dal beat generation její jméno. Portrét prozaika, básníka a dobrodruha Jacka Kerouaca. In web ČRo 3 Vltava, 12. březen 2022 (článek + ukázka k poslechu). – Cit.: Pořad ke stému výročí narození předního představitele hnutí beat generation Jacka Kerouaca (1922−1969) připravil překladatel Josef Rauvolf.  (…)

Na podzim v roce 2008 jsme se překladatelem a publicistou Josefem Rauvolfem dohodli, že pro Víkendovou přílohu připravíme triptych pořadů o třech významných představitelích beatnické literatury. V únoru následujícího roku jsme vysílali portrét Williama S. Burroughse, outsider par excellence. Na Silvestra v roce 2016 následoval dvoudílný pořad o Allenu Ginsbergovi, který uváděla Rauvolfa slova: „Básník Allen Ginsberg, básník, který přitom svým významem, a vlastně i celým svým životem překročil hranice poesie. Tedy, poesie, jak si ji běžně představujeme, protože pro Ginsberga byla poesie něčím víc než jen umně řazenými umnými verši.“

Všechny tři „beatnické“ pořady mají podobnou strukturu: montáž překladů dotyčného spisovatele, Rauvolfových osobních poznámek a komentářů, reflexí spisovatelova díla, záznamů jeho hlasu, životopisných postřehů a rozhovorů a také hudby, která představovala velmi důležitou dimenzi života a díla beatniků. Ve všech třech pořadech ukázky skvělým způsobem čte Lukáš Hlavica.

Pořad o Jacku Kerouacovi, jednom z nejvýznamnějších představitelů literárního hnutí beat generation, musí začínat připomenutím klasického románu Na cestě, skvostu literatury 20. století. Kniha od svého vydání v roce 1957 nepřestává oslovovat stále nové mladé čtenáře svou nespoutanou energií a okouzlením ze svobody. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)