Osudy – Vzpomínky na provázku aneb Hejna bílých psíčků 1/10 (2019)
Petr Oslzlý. Rozhlasové vyprávění rektora Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, ale především dramaturga, režiséra, herce a také prezidentského poradce. Připravila Olga Jeřábková. Technická spolupráce Petr Janečka.
Natočeno 2019. Premiéra 4. – 8. 11. a 11. – 15. 11. 2019 (ČRo 3 Vltava, 11:30 h.). Repríza 1. dílu 6. 11. 2019 (ČRo 3 Vltava, 0:10 h).
Lit.: Jeřábková, Olga: Osudy Petra Oslzlého. Vzpomínky na provázku aneb Hejna bílých psíčků. In web ČRo 3 Vltava, 4. listopad 2019 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Rozhlasové vyprávění Petra Oslzlého, dramaturga, režiséra, herce, dlouholetého uměleckého šéfa Divadla Husa na provázku (na jehož začátcích se podílel), ředitele Centra experimentálního divadla v Brně, spoluzakladatele Občanského fóra z roku 1989, poradce prezidenta Václava Havla a v současné době rektora Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (kde mnoho let vyučuje). Poslouchejte on-line.
Své dětství prožil v Prostějově, jeho tatínek byl malý podnikatel, kožešník, který dodával své výrobky také mnoha známým evropským firmám, ale o tu svoji přišel v roce 1948. Tento rodinný původ byl ovšem důvodem, proč nesměl Petr Oslzlý později studovat.
Vyučil se kovomodelářem, později absolvoval Střední strojnickou školu, vystudoval Vysokou školu technickou v Brně a až teprve s krátkodobým uvolněním politických poměrů v roce 1968 mohl být přijat na brněnskou Filozofickou fakultu na obory dějiny umění a divadelní věda. Po příchodu do Brna se stal jedním ze spolutvůrců Divadla Quidam, kde působil jeho dlouholetý přítel Jiří Pavloušek. Důležitým okamžikem v životě Petra Oslzlého bylo ovšem setkání s teatrologem profesorem Bořivojem Srbou, který ho přizval ke spolupráci v právě vznikajícím Divadle Husa na provázku. Od počátků existence tohoto souboru spoluvytvářel Petr Oslzlý jeho dramaturgii, v několika inscenacích si také zahrál. Z tohoto období pochází také termín „Hejna bílých psíčků“. Co se za tímto termínem skrývá, prozradí Petr Oslzlý ve svém rozhlasovém vzpomínání. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku