Příběhy slavných značek – PRAKAB (2019)

Pražská kabelovna, firma, bez jejichž výrobků by se neobešel svět moderních technologií. Připravila Jitka Škápíková. Spolupracovali Jan Kovařík a Světlana Lavičková. Dramaturgie Magdalena Šorelová. Zvukový mistr Roman Špála. Zvukový design Jiří Litoš.

Účinkuje Jan Kovařík.

Natočeno 2019. Premiéra 12. 11. 2019 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.; 28 min.). Repríza 18. 1. 2022 (ČRo 2 Praha, 18:04 h.).

Lit.: Šorelová, Magdalena – Škápíková, Jitka: Prakab: Kolbenova firma byla strategicky důležitá pro nacisty. Sám jim při deportaci nadával. In web ČRo 2 Praha, 12. listopad 2019 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: Výroba kabelů má u nás stoletou historii. Stojí za ní český velikán Emil Kolben, který i v době ohrožení odmítl emigrovat.

Výroba kabelů u nás začala hned po vzniku Československa. V roce 1919 založil v pražských Vysočanech svou pobočku rakouský podnik SKW, tedy Schwechater Kabelwerke. Podílníkem se stal i Emil Kolben, který po dvou letech koupil většinu.

Podnik závratně rostl

Podnik přesunul na okraj Prahy do Hostivaře a zaregistroval ho jako PRAKAB s.r.o. Značka zkracuje dvouslovný název Pražská kabelovna. Její náplní byla „výroba a obchod kábly a jiným elektrickým vodicím materiálem a všemi v obor ten spadajícími předměty“.

Potřebnou surovinu (většinou měď) Kolben nakupoval v cizině. Nechal ji vyválcovat na drát o průměrech 7–8 mm. Ostatní výrobní postupy až k hotovému výrobku už si továrna zajišťovala sama. Podnik rostl závratnou rychlostí.

V roce 1930 firma zřídila vlastní vlečku, která jí umožnila napojit se na železniční stanici Praha-Hostivař. Dva roky nato už bylo kvůli zvýšené spotřebě měděného drátu nutné postavit vlastní tažírnu. Podnik zaměstnával 250 lidí. Ale přišel Mnichov… (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)