Příběhy 20. století – Jolyon Naegele 1/2 (2019)
Příběhy 20. století zmapují životní osudy Jolyona Naegeleho, bývalého zpravodaje Hlasu Ameriky pro střední a východní Evropu. Jeho vzpomínky zaznamenal Adam Drda.
Natočeno 2019. Premiéra 8. 12. 2019 (ČRo Plus, 20:05 h.; 52 min.).
Lit.: Drda, Adam: Československo mě zajímalo od dětství. Příběh Jolyona Naegeleho – 1. část. In web ČRo Plus, 8. prosinec 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Americký novinář Jolyon Naegele vystupoval v posledních týdnech v českých masmédiích především v souvislosti s 30. výročím listopadu 1989.
Působil v té době jako zpravodaj Hlasu Ameriky (Voice of America, VOA) pro střední a východní Evropu. Jeho líčení pádu komunismu v Československu a v dalších zemích je pozoruhodné tím, že se v něm spojuje nadhled cizince ze svobodného západního světa a hluboká znalost místních poměrů.
Jolyon se o Československo zajímal od dětství, ale kde se ten zájem u rodilého Newyorčana vzal? Jak často sem jezdil? A jaké jsou jeho rodinné kořeny?
Jolyon Arthur Naegele přišel na svět v dubnu 1955. Vyrůstal v poměrně početné rodině na Manhattanu, jeho matka se narodila v Anglii, otec v Německu, ve Stuttgartu. Rodiče se celý život věnovali výtvarnému umění: „Táta přijel v roce 1938 v dětském transportu do Británie, bylo mu třináct let,“ vzpomíná Jolyon Naegele.
„Jeho matka, moje babička, byla ze židovské rodiny, děda byl evangelík. Dostat se do Spojených států pro ně znamenalo obrovské potíže. Nejdřív se babička na přelomu let 1937-1938 vypravila do New Yorku jako turistka. Navštívila bratrance, kteří tam již žili, a požádala je, aby sponzorovali přistěhování dědy, její a jejich dětí. Souhlasili, ale později byl pro prarodiče obrovský problém dostat z nacistického Německa vízum.
Čas letěl, mezitím se otec a jeho starší bratr vypravili v záchranném transportu do Anglie, kde studovali, prarodiče za nimi utekli o rok později, na poslední chvíli. V Británii museli děda a strýc do internace, protože přišli z Německa. Propustili je, když dostali víza – a ihned museli odplout do Ameriky. (…)
Lit.: Drda, Adam: Československo mě zajímalo od dětství. Příběh Jolyona Naegeleho – 2. část. In web ČRo Plus, 15. prosinec 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Státní bezpečnost o mě v 80. letech ´pečovala´ nepřetržitě, z archivních spisů jsem o mnoho let později vyčetl, že se mě příslušníci StB pokoušeli připravit o akreditaci a také se mě snažili zdiskreditovat.
Dělali to ale neuvěřitelně hloupě – a nakonec mi akorát vyráběli ´hrdinskou pověst´,“ vzpomíná v rozhovoru pro Paměť národa a Příběhy 20. století americký novinář Jolyon Naegele.
V posledních týdnech vystupoval v českých médiích především v souvislosti s 30. výročím listopadu 1989 – působil tehdy jako zpravodaj Hlasu Ameriky (Voice of America, VOA) pro střední a východní Evropu. Jolyon Naegele (nar. 1955) se však o Československo zajímal od dětství, naučil se česky, dnes žije v Praze. Kde se ten zájem u rodilého Newyorčana vzal? Tím jsme se zabývali v předchozích Příbězích 20. století. Druhá část Příběhů je věnována právě Jolyonovu pobývání v ČSSR: jaký byl pro Američana život v pozdně totalitním režimu?
Zpravodajem VOA se Jolyon Naegele stal v polovině 80. let. Když roku 1985 přijížděl do ČSSR (nikoli poprvé, ale poprvé v této pozici), nechala StB kvůli němu čekat na hranicích mezinárodní vlak a byl podroben důkladné osobní prohlídce.
Poté měl problémy s akreditací. Odmítlo mu ji udělit československé ministerstvo zahraničí a československá vláda, dostal ji nakonec po politickém vyjednávání – velvyslanectví USA pohrozilo, že pokud obstrukce neustanou a Naegele řádně akreditován nebude, začne mít problémy zpravodaj Československého rozhlasu ve Spojených státech. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku