Dvacet minut Radiožurnálu – Karel Havlíček (2019)

Hostem je ministr průmyslu a obchodu z hnutí ANO Karel Havlíček. Premiér Andrej Babiš hrozí, že tento týden na summitu EU zablokuje evropské snahy o zmírnění klimatických změn, pokud nedostane pro Česko více peněz. Proč se chce premiér postavit proti zbytku Evropy? Neměl by spíš pracovat na tom, aby odstranil svůj střet zájmů, kvůli kterému audit Evropské komise požaduje vrácení dotací pro holding Agrofert? Moderuje Marie Bastlová.

Natočeno 2019. Premiéra 9. 12. 2019 (ČRo 1 Radiožurnál, 17:05 h.).

Lit.: Bastlová, Marie – Havel, Prokop: Proti čisté Evropě nic nemáme, ale chceme kompenzaci 25 miliard eur, říká ministr Havlíček. In web ČRo 1 Radiožurnál, 9. prosinec 2019 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: Jestli se má Česko přidat k řešení problémů s klimatem, bude na to chtít více peněz z Evropy. Právě s takovým přístupem pojede premiér Andrej Babiš na summit Evropské unie. Ministr průmyslu a obchodu z hnutí ANO Karel Havlíček potvrzuje, že Česko žádá kompenzace ve výši 25 miliard eur.

„Nemůžeme se smířit s tím, že Evropa, která je nejmenším emitentem CO2, bude drasticky zasahovat do své hospodářské struktury, průmyslu, zatím co ostatní kontinenty, zejména Afrika, ale i velmoci typu Číny, toto navyšují,“ vysvětluje ministr průmyslu a obchodu z hnutí ANO Karel Havlíček.

Karel Havlíček upozorňuje, že česká vláda by neměla nic proti takzvané čisté Evropě, druhá věc ale je, jestli to jsou všechny státy schopné zvládnout. „Je ještě potřeba rozlišovat celkovou takzvanou čistou Evropu ve smyslu uhlíková neutralita EU, a potom uhlíková neutralita jednotlivých zemí,“ upozorňuje.

Dodává také, že podobně jako Česká republika se zachová i Polsko – zatímco v Česku je podíl uhlí 45 procent, tak v Polsku téměř 80 procent. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)