Zvolil jsem svobodu (2019)
Osmnáctého prosince jsme si připomněli Mezinárodní den migrantů. Dnes jich je na celém světě více než 25 milionů. V letech, kdy v Československu vládla komunistická strana, patřili k migrantům také Češi a Slováci. Naprostá většina se jich snažila dostat do svobodného světa na západ od našich hranic. Osudy českých migrantů připomene už za chvíli v pořadu Archiv Plus Veronika Kindlová.
Natočeno 2019. Premiéra 20. 12. 2019 (ČRo Plus, 20:05 h.) v cyklu Archiv Plus. Repríza 26. 5. 2020 (ČRo Plus, 11:09 h.).
Lit.: Kindlová, Veronika: Zvolil jsem svobodu. Rozhovory s uprchlíky na Rádiu Svobodná Evropa. In web ČRo Plus, 20. prosinec 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Patří k jedné z nejzranitelnějších skupin obyvatel na světě a jejich práva jsou často hrubě porušována: migranti. Podle odhadů OSN je na útěku ze své vlasti více než 25 milionů lidí z celého světa. Na 18. prosinec připadá jejich svátek, lze-li v této souvislosti o svátku hovořit v tradičním smyslu toho slova.
Na přelomu 50. a 60. let minulého století zaznamenala Svobodná Evropa osudy některých Čechů a Slováků, kterým se podařilo překonat drátěné zátarasy, elektronická zařízení i střílející hlídky na hranicích a dostat se do Rakouska nebo Spolkové republiky Německo.
Bylo jich na 200 tisíc
„Opustíš-li mne, nezahynu. Opustíš-li mne, zahyneš.“ Těmito verši Viktora Dyka komunistický režim s oblibou zrazoval občany Československa od útěku ze země. Desítky tisíc lidí se ale přesvědčit nenechaly a pokusily se železnou oponu překonat.
Mnozí přitom byli zatčeni, mnozí přišli o život. Mnohým se ale podařilo do svobodného světa dostat. Bylo jich přinejmenším kolem 200 tisíc.
Jak překonat železnou oponu
V archivu Svobodné Evropy se dochovaly dvě desítky rozhovorů z 50. a 60. let, odvysílané pod názvem Zvolil jsem svobodu. V drtivé většině případů je vede redaktor Otto Gráf, který na vlnách Svobodné Evropy vystupoval pod pseudonymem Franta Tábor. Čerství uprchlíci v nich hovoří o způsobu, jakým překročili hranice, případně o svých dojmech ze svobodného světa.
Lidé, kteří jsou v exilu delší dobu, zase vyprávějí o životě na Západě. Zajímavé je například povídání několika vojáků Pohraniční stráže, kteří služby využili k útěku. Podrobně popisují podobu železné opony. Její jednotlivé součásti, nástražné systémy, které měly upozornit na „narušitele“ hranic, její silné i slabé stránky. Tyto rozhovory měly sloužit především jako informace pro občany Československa, kteří se chystali na útěk. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku