Xaver a host – Jan Pirk (2020)
Jan Pirk hostem Luboše Xavera Veselého.
Natočeno 2020. Premiéra 7. 1. 2020 (ČRo Region, 29 min).
Lit.: Myslivečková, Jana – Chládková, Jana – Veselý, Luboš Xaver: Jan Pirk: O srdci nikdo neví všechno. In web ČRo Region, 7. leden 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Kardiochirurg a přednosta Kardiocentra IKEMu Jan Pirk povedl svoji první transplantaci srdce v roce 1991. V současné době má za sebou více než sedm tisíc operací srdce a je jedním z nejuznávanějších operatérů na světě. Na vysílání pořadu Xaver a host přijel rovnou z další úspěšné operace, která trvala téměř čtyři hodiny.
Často se říká: „To je hodný člověk, ten má dobré srdce.“ Dříve se totiž lidé domnívali, že povaha a duše sídlí právě v srdci. V dnešní době víme, že to pravda není a vědomostí o srdci a jeho funkci máme obrovské množství. Třeba i to, že funguje jako žláza s vnitřní sekrecí. Podle kardiochirurga Jana Pirka však o srdci ale stále nikdo neví všechno. A jaká jsou naše srdce na pohled? „Každé je trošku jiné. Některá jsou ale hodně neobvyklá, a ta potom dokumentujeme a ukazujeme, zvláště mladším kolegům. Někdy to bývá smutné, protože se může jednat třeba o ohromný nádor nebo zvápenatělé pláty. Různé jsou i barvy srdce. Záleží i na tom, jaké je člověk postavy. V případě korpulentní je srdce více obaleno tukem a je žlutavé. U zdravého člověka s normální postavou je hnědo-červené a převažuje svalovina,“ vysvětluje Jan Pirk.
Transplantace srdce
Transplantace srdce už nepatří zdaleka k nejsložitějším operacím srdce, existují i jiné složitější výkony. Například pokud je srdce neobvykle uspořádané nebo už bylo operováno atd. Jan Pirk popisuje, jak vlastní transplantace probíhá: „Transplantační týmy jsou vždy dva. Jeden, ve složení chirurg a sestra, jede pro srdce. Další operatér připravuje příjemce, kterému otevřou hrudník a připraví k vyjmutí nemocného srdce. Někdy to trvá půl hodiny, někdy i dvě, týmy se spolu domlouvají. Po odběru se srdce promyje speciálním roztokem, vloží do několika obalů a chladí se na 4° C. V dnešní době je komunikace díky mobilním telefonům jednoduchá. V dřívějších dobách se ale pacienti báli vyjít z domova, aby nepropásli šanci na život. Srdce totiž vydrží bez krve kolem čtyř hodin, a koordinace operací proto musí fungovat na sto procent.“ (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku