Pro a proti – Impeachment Donalda Trumpa (2020)
Američtí senátoři začínají projednávat ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Je to politický hon na čarodějnice, jak tvrdí sám prezident, nebo jsou obvinění ze zneužití pravomocí a bránění výkonu spravedlnosti na místě? A jak impeachment ovlivní podzimní prezidentské volby? Moderuje Veronika Sedláčková.
Hovoří Dušan Neumann, publicista žijící ve Spojených státech, a Petr Jedlička z Deníku Referendum.
Natočeno 2020. Premiéra 20. 1. 2020 (ČRo Plus, 9:33 h.).
Lit.: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: Jestli Trump přežije impeachment, tak se tato pojistka demokracie nebezpečně vyprázdní, varuje novinář Jedlička. In web ČRo Plus, 20. leden 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V horní komoře amerického kongresu začíná impeachment proti Donaldu Trumpovi. Obviněný je z obstrukcí a zneužití prezidentské pravomoci. Téměř jistě ale Bílý dům neopustí, protože senát ovládají republikáni.
Uškodí Trumpovi impeachment, nebo mu naopak pomůže? Publicista Dušan Neumann souhlasí s republikány a celou kauzu považuje za hon na čarodějnice. Novinář Petr Jedlička naopak viní Trumpa z obstrukcí a pohrdání kongresem.
„Proces je hlavně politicky motivovaný… Celá zahraničí politika Spojených států posledních let je quid pro quo [doslovný překlad:něco za něco],“ vysvětluje v pořadu Pro a proti publicista Dušan Neumann.
Impeachment prý demokraté jen zneužívají k ovlivňování výsledků příštích voleb. „Dřív my vyčítali, že je jako Putinova loutka, potom vytáhli jeho sexuální avantýry a teď je to Ukrajina. A až to skončí, bude to zas něco jiného.“
Republikánské stanovisko je zcela jednoznačné: o žádný případ nejde, není co vyšetřovat… Otazníky jsou vždy, a vždy budou. Americká veřejnost je vystavena tlaku médií ode dne, kdy byl Donald Trump zvolen… Demokraté se prostě nesmířili s výsledky voleb a uvedením prezidenta Trumpa do Bílého domu. Od počátku jeho prezidentství sabotují. Dušan Neumann
Trump je prý jen zástupný problém. „Jde o budoucí směřování americké společnosti: jestli se udrží tradiční, konzervativní a individualistické pojetí, kdy je každý zodpovědný sám za sebe a politika se tvoří zespoda, nebo progresivistické. Kdy se veškeré zodpovědnosti občanů delegují voleným zástupcům a silnému státu.“
„Bill Clinton byl tehdy obviněn jak demokraty, tak republikány. Teď tady nebyl jediný republikán, který by impeachment podepsal. Stal se z toho stranický nástroj… V podstatě je to ústavní krize,“ soudí Dušan Neumann. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku