Pro a proti – Můj dům, můj hrad (2020)

Můj dům, můj hrad – tak senátor Starostů a nezavislých Zdeněk Hazdra (sic!) pojmenoval svůj návrh zákona, který by umožnil občanům použít proti nezvaným návštěvníkům bytů a domů zbraň. Byla by taková legislativa účinná například při současném řádění gangu zlodějů ve Středočeském kraji? Nebo je riziko zneužití či omylu příliš vysoké? A je nutná obrana v trestním právu jasně definovaná? Moderuje Karolína Koubová.

Hovoří autor návrhu senátor Zdeněk Hraba a předseda sněmovního ústavněprávního výboru Marek Benda z ODS.

Natočeno 2020. Premiéra 21. 1. 2020 (ČRo Plus, 9:33 h.).

Lit.: Koubová, Karolína – Čihák, Ondřej: Co je to nutná obrana? Asi ne, když přemýšlím, jestli trefím zloděje do nohy, nebo do zadku, myslí si poslanec ODS Benda. In web ČRo Plus, 21. leden 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Senátor Zdeněk Hraba (STAN) navrhuje změnit legislativu týkající se posílení práv občanů. Chce tak, aby se lidé mohli efektivněji bránit proti osobám, které neprávem vniknou do jejich domovů. Diskuzi akcelerovalo aktuální působení gangu vykradačů domů ve středních Čechách. Ministerstvo vnitra ale trvá na tom, že současná legislativa je dostatečná, což potvrzuje i poslanec Marek Benda (ODS).

„Je vhodná doba pro upřesnění. Lidé se bojí a neví, kde jsou hranice nutné obrany. Neví, jestli se mohou, či nemohou bránit a jak. A judikatura to nevyřeší,“ dodává v pořadu Pro a proti senátor za STAN Zdeněk Hraba.

Judikatura k této problematice je velmi rozsáhlá. „I názory odborníků se různí, třeba ve výkladu toho, kdy útok ještě trvá, a kdy už ne (a už nelze použít nutnou obranu). Experti se rozcházejí i v tom, jestli je obrana proti útoku dítěte nutnou obranou, nebo krajní nouzí.“

Nesmí dojít k usmrcení nebo k závažnému zranění, ale dokážu si představit znehybnění dotyčného…, třeba zraněním do nohy… Objevují se i teze, že by takto bránící se majitel neměl být brán automaticky do vazby. Možností je celá řada, ale rozhodně to neznamená, že kdokoliv by mohl po komkoliv střílet. A už vůbec nejde o ozbrojování obyvatelstva. Zdeněk Hraba

Pokud by bylo do českého právního řádu vloženo ustanovení, že v silném rozrušení útokem, a v důsledku zmatku, strachu nebo úleku, se nejedná o nepřiměřenou obranu, nebylo by to nic nového. „Bylo to v našem právním řádu od roku 1852 do 1950.“

„Umím si představit, že by se presumoval úlek a zmatek a bylo by na obžalobě, aby dokázal chladnokrevné jednání… Musí být posílena práva majitele nemovitosti, aby věděl (alespoň s určitou mírou pravděpodobnosti), že nebude potrestán… Druhá část mého návrhu se týkala vyloučení protiprávnosti užití zbraně,“ shrnuje Zdeněk Hraba (STAN). (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)