On Air – Tereza Vandrovcová (2020)

Rozhovor s Terezou Vandrovcovou z Univerzity Karlovy, která se věnuje výuce nového předmětu Animal Studies, připravila Martina Foldynová.

Natočeno 2020. Premiéra 5. 2. 2020 (ČRo Rádio Wave, 16 min.).

Lit.: Foldynová, Martina: Socioložka Vandrovcová: Přirozeně tíhneme ke zvířatům. Psychologické mechanismy nám pomáhají překonat, že je jíme. In web ČRo Radio Wave, 5. únor 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Od letního semestru si studenti Univerzity Karlovy mohou zapsat nový předmět Animal Studies. „Je to relativně nový společenskovědní obor, který se zabývá vztahy mezi lidmi a ostatními zvířaty. Zabývá se vztahy v reálné rovině, tedy například vztahy s domácími mazlíčky, ale také v metaforické rovině. Řeší zvířata v náboženství, zvířecí symboliku v různých mýtech,“ popisuje obor Tereza Vandrovcová z katedry sociologie Filozofické fakulty UK. 

„Celá řada psychologických mechanismů nám pomáhá překonat paradox, že přirozeně tíhneme ke zvířatům. Když je poznáme, tak máme tendenci s nimi soucítit, chápeme jejich projevy bolesti, smutku nebo radosti. Právě proto, že nás kultura učí mít některá zvířata k užitku, tak musíme naši mysl trochu ošálit,“ vysvětluje Vandrovcová.

„Mezi vnímáním a vnitřním prožíváním světa kočky a krávy téměř není rozdíl. Rozdíl, který vnímáme my, je dán naší kulturou. Jsou to kulturní rámce, které vznikly z historických důvodů. My tuto dichotomii ve společnosti udržujeme a předáváme z generace na generaci. Malé dítě si chce přirozeně se zvířaty hrát a teprve až v rámci socializace se učí vstřebávat naše kognitivní rámce. Ty mu řeknou, ke kterému zvířeti může přilnout, dát mu jméno a mazlit se s ním a kterému zvířeti raději jméno nedá, protože pravděpodobně skončí v neděli na pekáči,“ doplňuje Tereza Vandrovcová. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)