Vinohradská 12 – Kroupa o kauze Kremlík (2020)

Lenka Kabrhelová mluví s redaktorem serveru Seznam zprávy Jankem Kroupou. Hudba Martin Hůla. Editace, rešerše, sound design Barbora Sochorová, Zuzana Kubišová, David Kaiser.

Natočeno 2020. Premiéra 6. 2. 2020 (IRozhlas – ČRo Plus, 29 min.).

Lit.: Kabrhelová, Lenka – Sochorová, Barbora – Kubišová, Zuzana: Kroupa o kauze Kremlík: Že by premiér o úplatku nevěděl, to je jak historka na úrovni Červené Karkulky. In web IRozhlas, 6. 2. 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Kauzu bývalého ministra dopravy Vladimíra Kremlíka provází už několik trestních oznámení. Případ jeho údajného úplatku doputoval až na stůl vyšetřovatelů protimafiánské jednotky a kontrarozvědky. Co všechno o něm víme? Jak souvisí s lednovým odvoláním Kremlíka z funkce? A co odhalil o pozadí plánovaného systému elektronických dálničních známek? (…)

Můžeme se přenést do 20. ledna, kdy byl teď už bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík odvolán z funkce. Co k tomu vedlo? 

Já bych to rád připomněl, ale nevím. Já nevím, co vlastně byl skutečný důvod odvolání ministra Kremlíka. Ten formální měl být, že stát pořídil za 400 milionů něco, co má být e-shopem v hodnotě desítek milionů. Vypadalo to jako velký průšvih, že to nezvládli a pan Kremlík se kolem toho také nechoval bystře. Pak vznikl víkendový podnik, kdy programátoři naprogramovali e-shop, on se sice úplně nepovedl, ale pan Babiš s panem Havlíčkem tam přijeli, měli radost a jak to krásně funguje. Pak se ale začalo ukazovat, že to žádný e-shop není.

A víme, co to je?

Víme, co to má umět. E-shop je drobná součást systému, který má monitorovat, kontrolovat a předávat dál informace, jak jsou zaplaceny elektronické dálniční známky. Po 20. lednu se ale začalo ukazovat, že významnou roli v zakázce hrála tajná část, kterou chtěli bezpečnostní složky. O té se ze začátku nevědělo vůbec nic.

Nejdřív přišli s variantou, ne nutně nepravdivou, že zpravodajské služby mají systém utajování vlastních SPZ a používají krycí SPZ. Když je dálniční známka papírová, pracovník tajné služby dokončí svojí akci a SPZ zmizí ze systému. Jenomže elektronická známka je navždy svázána se značkou. Takže i když zmizí SPZ z registru, v systému je přilepená k dálniční známce. A oni chtěli nějaký princip, který se tomu vyhne. Systém to musel umět pořešit, čili má logiku, aby tam nějaká drobná utajovaná část byla. Je to ale technologický detail, aby zpravodajská služba dostala možnost vytáhnout pryč i známku. A nebo naopak dát službě možnost používat krycí elektronické známky.

Jenomže vedle toho měl systém umět ještě jednu věc, a to vychází ze schopnosti kontroly zaplacení elektronické známky. Ta schopnost je vázaná na existenci kamery, která umí vyfotit SPZ. Začali rozšiřovat dva směry. Směry fotografie, jak bude vypadat, jaké bude mít parametry a kolik fotek bude. A zároveň začali rozšiřovat přenos dat z kamer a jejich uskladnění. Pro potřeby elektronické dálniční známky stačí, aby to systém vyfotil, protože stát to nikdy nebude řešit on-line, to nejde. Stačí, když se to v nějakou chvíli, kdy je datový přenos nejlevnější, shromáždí na úložišti a stát si to vyhodnotí a smaže. Vyhodnocení je jednoduchá věc, ti co to mají v pořádku se budou mazat okamžitě a nechávat se budou jenom neplatiči. Původní dohoda byla na půdorysu Vojenského zpravodajství, Bezpečnostní informační služby a policie. BIS se sama trochu vmanévrovala do situace, protože to administrovala. Ona to celé zařizovala a domlouvala. Těžko říct, které požadavky byly čistě požadavky BIS a které požadavky byly požadavky celé skupiny. Policejní prezident mi říkal, že žádné fotky řidičů nechtěli, že stačí registrační značky a tak dále. Ale nemáme k tomu žádný důkaz, nevíme, to je jen pro vysvětlení. BIS začala posílat do Fondu dopravní infrastruktury data, jak by potřebovala, aby byl příslušný systém nastrukturován a chtěli fotografie ve vyšší kvalitě. Aby ty fotografie nevyfotily jen registrační značku, ale i takzvané přehledové fotografie auta v kvalitě, která umožní rekognici obličejů. To bylo v tom jednom směru. Ve druhém si dávali podmínky, aby přenos dat nebyl jen v nejlevnějším pásmu, tedy jednou za den, ale okamžitě do 2 minut. Takže aby existoval on-line systém, který mapuje pohyb aut a osádek auta.

Zpravodajské služby se hájí, že mají ze zákona přístup do všech registrů a toto je pouze registr. Já nevím, jestli to je nebo není správně, že stát má mít možnost on-line mapovat občany 24 hodin denně. Je ale potřeba si uvědomit, že tohle je plošné. Neuchovává to jen ty, co porušili rychlost. Tohle je screening území České republiky pokryté dálničními sítěmi, a je to široká síť.

Určitě je na místě, bavit se o tom, jestli je to přípustné nebo nepřípustné.

Ve slušné společnosti se takové debaty řeší v parlamentu, protože parlament se samozřejmě může rozhodnout, že chce více bezpečí a méně soukromí. To je legitimní debata. Nebo se může rozhodnout, že chce více soukromí a méně bezpečí. Ale tuto debatu nemohou vést v utajené části výběrového řízení.

No a teď, jakou roli v tomto všem hrál bývalý ministr dopravy Kremlík? 

On byl v postavení jakéhosi administrátora nebo někoho, kdo za to ručí. Ve chvíli, kdy se ukázalo, že to není e-shop a že systém je zjevně složitější, a tedy logicky i dražší než e-shop, tak jsme si kladli otázku, jestli k odvolání ministra Kremlíka neměl Andrej Babiš jiné důvody, a pokud ano, tak jaké.

Ty jsi informoval o tom, že odvolání ministra Kremlíka předcházela jedna důležitá věc: 14. ledna napsal Kremlík SMS zprávu řediteli BIS Koudelkovi. Co v ní bylo?

Mám ji citovat přesně?

Můžeš, jestli ji máš.

Mám. 14. 1. 16:25. „Zdravím, mám info. Bylo mi nabídnuto jeden a půl milionu korun, když kontrola mýta zůstane mimo CENDIS na té stávající firmě.“ Tři tečky.

Co to znamená?

Na konci 11. prosince byla porada. Kontrolu výběru mýta provádí auditor mýtného systému. Tedy někdo, kdo dohlíží, jestli firma, která vybírá mýto, státu pravdivě říká, kolik se vybralo. Kdyby totiž chtěla výběrčí firma šidit, má na to prostor. Stát neví, kolik by se mělo přesně vybrat. To kontroluje auditor. Je to velmi vlivná a důležitá pozice. Bylo na ni výberové řízení, vyhrála firma CGI, která ji provozuje dnes. A v půlce prosince na ministerstvu začali řešit, že by ji firmě CGI sebrali, zrušili by výběrové řízení, nepodepsali by s CGI dodatek a dali by to státem zřízené společnosti CENDIS, která je ze sta procent státu. Stát by měl schopnost kontrolovat a být auditorem mýta. Toto rozhodování není úplně jednoduché a jednoznačné, protože firma, která to kontroluje, musí být schopná kontroly s nějakou přesností. Firma CENDIS doteď nebyla v přesnosti schopna konkurovat té soukromé firmě, takže rozhodování je složitější proces. Nicméně se to začalo řešit. O pár dní později, 20. prosince, měl za panem Kremlíkem přijít advokát Martin Janoušek z Rowan Legal, což je společnost, která má smlouvu se společností provozující auditora mýta. Zároveň je to společnost, která má vztah se státem, dělala poradenství na ten takzvaný e-shop na elektronickou dálniční známku.

Po téhle schůzce pan Kremlík nějakou dobu čekal. Já nevím proč. Na jedné straně dělal nějaká opatření, zakázal, aby se podepisovaly smlouvu se CGI, takže nevyhověl údajné nabídce úplatku, ale zároveň o ní nikomu neřekl, nikomu ji neoznámil. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)