Reflexe: Divadlo! – Divadelní tvorba ve specifických skupinách (2020)
Divadelní tvorba ve specifických skupinách. Hosty Veroniky Štefanové jsou pedagog a režisér Vladimír Novák a výtvarnice Zuzana Nováková Hilská.
Natočeno 2020. Premiéra 7. 2. 2020 (ČRo 3 Vltava, 13:00 h.; 36 min.). Repríza 7. 2. 2020 (ČRo 3 Vltava, 23.00 hodin).
Lit.: Štefanová, Veronika: Hra, která baví a utváří novou realitu. Divadlo ve specifických skupinách je plné odvážné fantazie. In web ČRo 3 Vltava, 7. únor 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Lidé s různým znevýhodněním touží hrát divadlo, chtějí být herci, autory, výtvarníky i režiséry. Ať už jsou to lidé – divadelníci – s psychickým onemocněním či jinou jinakostí, přejí si stát na jevišti, sklidit potlesk a komunikovat s diváky. Divadelní tvorba ve specifických skupinách je zaměřena na kreativní práci lidí s postižením.
Divadelní tvorba ve specifických skupinách je projekt, který je realizován od roku 2000. Vznikl na Katedře alternativního a loutkového divadla Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Zakládající trojicí již organizovaného uskupení byli Zuzana a Vladimír Novákovi a Kateřina Šplíchalová Mocová.
Začali jako Divadlo 4krátPĚT v roce 2003 a pokračovali pod současným názvem Divadlo Vzhůru nohama, až vznikl projekt Divadelní tvorba ve specifických skupinách, projekt umělecký, pedagogický a výzkumný.
Divadlo jako smysl bytí
Divadelní tvorba ve specifických skupinách musí splňovat předpoklady svébytného uměleckého díla s jasným dramaturgickým konceptem, myšlenkou, zároveň ale musí integrovat všechna specifika herců se znevýhodněním tak, aby se všichni cítili zapojeni do procesu.
Smysl projektu je jednoduchý – je to objevování možností divadelní torby s lidmi s postižením. Přijde mi to smysluplné. Při divadelní tvorbě objevujeme tvůrčí světy, které máme někde skryté a náš potenciál, který máme hluboko udupaný. A u lidí s postižením je to ještě zřetelnější. Pomocí divadla chceme jejich i náš smysl bytí zlepšit. Zkrátka dát mu smysl. Vystěhuje Vladimír Novák. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku