{O potřebách národa a státu} (1930)
Tomáš Garrigue Masaryk. Projev.
Natočeno 7. 3. 1930.
Lit.: Vetešková, Michaela: ‚Nadčasové teze i projev.‘ Národní muzeum objevilo dosud neznámou nahrávku prezidenta Masaryka. In web IRozhlas, 3. 3. 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Pražské Národní muzeum vlastní doteď neznámou zvukovou nahrávku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Jde o jeho proslov ze 7. března 1930, který přednesl na Pražském hradě v den svých osmdesátých narozenin.
I když je zvuková nahrávka na 90 let starém válečku delší, zachovala se asi polovina záznamu – tedy 12 minut, a podle ředitele Národního muzea Michala Lukeše, na ní prezident Masaryk mluví například o tom, jak důležitá je pro národ kultura a vzdělanost.
„Zaujalo mě, jakým způsobem je jeho projev nadčasový, myslím, že některé jeho teze by se daly opsat a použít do dnešního jakéhokoliv projevu,“ řekl ředitel národního muzea Michal Lukeš pro Radiožurnál.
Nahrávku objevili kurátoři Národního muzea nedávno při digitalizaci zvukového archivu.
„Ty nahrávky jsou na fonografických válečcích, do kterých se pomocí jehly a vosku zaznamenávaly zvuk. Je to předchůdce gramofonových desek, Český rozhlas je k záznamu zvuku používal ještě ve 20. a 30. letech,“ uvedl Lukeš.
Tuto a ještě i jiné nahrávky věnoval v roce 1966 tehdejší Československý rozhlas právě Národnímu muzeu a nikdo zřejmě až dosud netušil, co na záznamech je.
„Prezident se v projevu věnuje potřebě vzdělávání a výchovy pro kvalitu národa a státu, věnuje se reformě školství a výchovy. Zabývá se i zahraniční politikou,“ popsal pro Radiožurnál Michal Lukeš.
Dodal ještě, že existuje přepsaný záznam proslovu s pracovním názvem O potřebách národa a státu, ale že je i ve zvuku, to je skutečná rarita.
Lit.: Zídková, Lucie: Poslechněte si neznámý záznam hlasu prezidenta Masaryka. Badatele překvapilo, že vůbec existuje. In web Lidovky, 4. 3. 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Odborníci na staré audiozáznamy z Národního muzea pod vedením Filipa Šíra objevili dosud neznámý záznam hlasu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Jedná se o čtrnáctiminutový projev, který Masaryk pronesl při příležitosti svých 80. narozenin 7. března 1930 na Pražském hradě. Text projevu není neznámý – byl přetištěn v novinách a Masaryk byl při něm i vyfocen.
„Je ale velmi neobvyklé, že se zachoval zvukový nosič. Jde totiž o specifický druh fonoválečku, patřící do kategorie takzvaných parlografů, zařízení, na které nahrávala například Česká tisková kancelář nebo Československý rozhlas. Byl to vlastně takový předchůdce diktafonu. ČTK válečky používala až do poloviny 40. let. Nahrávalo se do vrstvy metalického vosku, a když projev stenograficky přepsali, tak se vosk seškrábal a jelo se znovu,“ popisuje zvyklosti novinářů z dob první a druhé republiky Filip Šír. (…)
„Nevíme proč, ale právě tento váleček nikdo neseškrábal, a nám se tak uchoval unikátní záznam Masarykova hlasu,“ dodává Šír.
Ve sbírce Českého muzea hudby, kam se fonováleček dostal spolu s ostatními nahrávkami v roce 1966 z Československého rozhlasu, je jen jeden jediný tohoto druhu. „Možná ho někdo z ČTK prostě ukradl, protože věděl, co na něm je,“ spekuluje Filip Šír.
K objevu přitom došlo v podstatě náhodou. „První věc, kterou jsme v rámci projektu Nový fonograf udělali, byla, že jsme fotili válečky: víčko neboli zátku, okruží, krabičku. Zajímalo nás, jestli tam je uveden prodejce, protože to byli ti průkopníci, kteří k nám dovezli technologie nahrávání a reprodukce zvuku. Tak jsme se před dvěma lety dostali i k válečku s nápisem ‚Řeč pana prezidenta 7. 3. 1930‘,“ popisuje Filip Šír jeden z nejzajímavějších objevů, který v pátek, několik dní před výročím 170 let od narození Tomáše Garrigua Masaryka, Národní muzeum zpřístupní veřejnosti.
„Mysleli jsme, že není možné, aby to byla autentická nahrávka Masaryka. To je totiž rarita, jsou celkem jen dvě. Jedna na gramofonové desce z roku 1927, to je projev k mládeži. A pak byl v Československém rozhlase objeven projev z roku 1931 k 28. říjnu. A to je všechno, tedy kromě pár záznamů jeho hlasu na ozvučeném filmu,“ přibližuje Šír význam objevu.
Důvod, proč k digitalizaci a zpřístupnění záznamu přistoupilo Národní muzeum až teď, je jednoduchý: teprve loni získalo unikátní přístroj, který je schopen bezkontaktního přehrávání nejstarších válečků pomocí laserového paprsku. Tím bylo možné vyloučit poškození, k němuž by při přehrávání projevu starší technikou téměř určitě došlo.
Audiozáznam Masarykova projevu se v podstatných detailech liší od přepisu v novinách a později i v Masarykových spisech. Prezident jej pronesl den poté, co národní shromáždění schválilo takzvaný Lex Masaryk, zákon, který obsahuje větu „T. G. Masaryk zasloužil se o stát“.
V projevu poslancům proto hned na začátku děkuje za jeho schválení, které označuje za „projev důvěry“. A právě tohle poděkování není přepsáno v jeho Spisech. Celý projev si mohou čtenáři magazínu Pátek poslechnout na stránce novyfonograf.cz.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku