Pro a proti – Jak reálné je přejít do roku 2027 na bezklecový chov slepic? (2020)

Nosnicím hrozí, že zůstanou v klecích tuzemských farem možná i po roce 2027. Návrh zakázat tento způsob chovu totiž nepodpořil klíčový Zemědělský výbor Sněmovny. Ochránci zvířat apelují na premiéra a beneficienta svěřenských fondů holdingu Agrofert, Andreje Babiše, aby vyzval poslance ANO k opačnému hlasování. Doplatili bychom na zrušení klecového chovu my všichni zdražením vajec nebo se jen lobby velkých zemědělských podniků snaží co nejvíc omezit investice do svých provozů? Moderuje Veronika Sedláčková.

Hovoří bývalý ministr zemědělství, lidovecký poslanec Marian Jurečka a Pavel Buršík z organizace OBRAZ – Obránci zvířat.

Natočeno 2020. Premiéra 4. 3. 2020 (ČRo Plus, 9:34 h.; 26 min.). Repríza 20. 3. 2020 (ČRo Plus, 9:34 h.; 26 min.).

Lit.: Čihák, Ondřej – Sedláčková, Veronika: Nebuďme skanzenem, kde se cpou desítky slepic do klece, žádá aktivista ze spolku Obránci zvířat. In web ČRo Plus, 4. březen 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Boj proti klecovém chovu slepic se přenesl na parlamentní půdu. Sněmovní zemědělský výbor odmítl návrh na zrušení klecí od roku 2027. Spolek Obránci zvířat proto apeluje na premiéra Andreje Babiše, aby on a další členové hnutí ANO této změně nebránili. Největším producentem vajec z klecových chovů je ale Agrofert, který premiér převedl do svěřenských fondů, jejichž vedení svěřil svým příbuzným a bývalým spolupracovníkům.

Pavel Buršík (Obránci zvířat) považuje zrušení klecových chovů za nevyhnutné. Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) tvrdí, že bez zásadní podpory státu změna není možná.

Investice budou stejně potřeba

„Českým drůbežářům nic jiného nezbude, než přejít na bezklecové chovy,“ říká v pořadu Pro a proti aktivista. „Vývoj na trhu vajec je dynamický v celé Evropě a všechny supermarkety přijaly závazek ukončení prodeje klecových vajec, totéž platí pro Nestlé, Mondeléz a další.“

Odhady nákladů přechodu na bezklecový chov jsou prý nadsazené. „Údajně 4,4 miliardy korun… Dva důležité faktory ale tuto částku snižují. První je tržní pohyb, protože si přechod vynutí velcí odběratelé… Klecové systémy také mají omezenou životnost, která kolem roku 2027 bude končit, takže stejně bude třeba miliardových investicí.“

Přechod na halové chovy by byl podle Státní veterinární správy v rozsahu 10 hektarů v celé republice… V Rakousku nežije v klecích jediná slepice a přitom jsou soběstačnější v produkci vajec než my… Vejce tam stojí asi 18 eurocentů, a to jde o zemi s celkově vyšší cenovou hladinou potravin i práce. Za našimi hranicemi vidíme úspěšné příklady přechodů na bezklecové chovy… Neříkejme, že musíme zůstat nějakým skanzenem, kde se drží desítky zvířat nacpaných v klecích. Pavel Buršík

Exministr zemědělství Jurečka podporuje změnu chovu zvířat i důraz na jeho etiku a dobré životní podmínky. „Je potřeba ale také říci, jak stát zemědělcům pomůže zvládnout tento přechod a také zajistit, aby tento zákaz platil plošně v celé Evropské unii.“

„Zákaz sice může být v České republice aplikován, ale když prodejní řetězce zjistí, že potřebný počet vajec není, tak je nakoupí jinde. Takže nám poklesne soběstačnost a budeme dovážet z jiných států EU, kde zákaz klecových chovů platit nebude.“ (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)